<b>کابینت کلاسیک یا کابینت مدرن؟</b>

1398/05/16

کابینت کلاسیک یا کابینت مدرن؟
کابینت‌ آشپزخانه، از مهم‌ترین اجزای هر آشپزخانه‌ای محسوب می‌شود و به همین دلیل، نقش آن‌ها در تعیین سبک دکوراسیون آشپزخانه غیرقابل انکار است.
به گزارش اخبار ساختمان، هنگام ورود به آشپزخانه، این کابینت‌ها هستند که توجه بیننده را به خود جلب می‌کنند و چنانچه رنگ، طرح، سبک و دیزاین آن‌ها با یکدیگر هماهنگ باشد و با سایر اجزای دکوراسیون منزل نیز هم‌خوانی داشته باشد، زیبایی آن‌ها بیشتر به چشم می‌آید و می‌تواند ترکیب چشم‌نوازی را در ذهن بیننده ایجاد کند. از آنجا که ساخت و نصب کابینت‌ها، هزینه‌بر است، ضرورت دارد در انتخاب کابینت آشپزخانه دقت و توجه کافی را معطوف کنید و با دانش کافی دست به انتخاب بزنید.

دو سبک رایج دکوراسیون کابینت آشپزخانه:

امروزه کابینت آشپزخانه در دو سبک اصلی کلاسیک و مدرن طراحی می‌شود که هر کدام با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، طرفداران و علاقه‌مندان مخصوص به خود را دارند و متناسب با سلیقه و دکوراسیون آشپزخانه، زیبا و جالب توجه هستند.

در ادامه این دو سبک از دکوراسیون آشپزخانه را به شما معرفی می‌کنیم.

کابینت آشپزخانه مدرن:

کابینت مدرن، نوعی از سبک کابینت آشپزخانه است که در طراحی آن به سادگی بیش از هر چیز دیگری توجه می‌شود. این مدل از کابینت‌ها، سبکی بسیار پرطرفدار هستند و به دلیل سادگی، نمای آشپزخانه را همیشه مرتب و منظم جلوه می‌دهند.

در طراحی کابینت مدرن، در واقع چیزی به جز خطوط بین کابینت‌ها دیده نمی‌شود و طرفداران این سبک ترجیح می‌دهند، همه‌ چیز در نهایت سادگی باشد. در بسیاری از آشپزخانه‌های سبک مدرن، حتی دستگیره‌های کابینت به شکل مخفی یا مگنت‌دار تعبیه می‌شود تا سادگی بیش از پیش، چشم‌نواز باشد و به نظر بیننده برسد.

آشپزخانه‌های سبک مدرن، برای فضاهایی با متراژ بزرگ و کوچک مناسب هستند و چنانچه رنگ کابینت‌ها روشن باشد، می‌تواند فضای آشپزخانه را بزرگتر و دلبازتر نشان دهد. این کابینت‌ها برای خانه‌هایی که فضای اتاق‌نشیمن و آشپزخانه با همدیگر یکسان است، بسیار مناسب است و باعث یکپارچگی بیشتر محیط خانه می‌شود.

برای آشپزخانه‌های کوچک و کم‌نور، کابینت مدرن یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که می‌تواند متناسب با این فضا باشد و از شلوغی و شلختگی فضا می‌کاهد. متریالی که در ساخت کابینت مدرن کاربرد دارد، اغلب از جنس ام‌دی‌اف، ممبران و هایگلاس می‌باشد و البته سایر متریال هم در این کابینت‌ها کاربرد دارند.

کابینت کلاسیک آشپزخانه:

کابینت کلاسیک، سبک دیگری از کابینت آشپزخانه است که بر خلاف سبک مدرن، بسیار مجلل و دارای تزئینات گسترده می‌باشد. در واقع کابینت‌های سبک کلاسیک، نمایانگر زندگی اشرافی اروپایی و کلاسیک هستند و ازین رو، بسیار مجلل و باشکوه به نظر می‌رسند.

کابینت کلاسیک، سبک پُرکاری است و انواع تزئینات و جزئیات تزئینی در آن دیده می‌شود تا هر چه بیشتر شکوه دوران گذشته را در نظر شما جلوه‌گر باشد. این کابینت‌، برای آشپزخانه‌های بزرگ و متوسط، گزینه‌ی مناسبی است و می‌تواند فضاب لذت‌بخش و جذابی را برای آشپزی فراهم آورد.


چنانچه سبک کلاسیک کابینت آشپزخانه را می‌پسندید، لازم است وسایل و دکوراسیون کلی منزل شما، به این سبک گرایش داشته باشد و با وسایلی کلاسیک و اشرافی تزئین شده باشد تا هماهنگی بیشتری پدید آید.

بیشترین متریالی که در ساخت کابینت کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، چوب طبیعی است. به دلیل خاصیت شکل‌گیری چوب، می‌توان انواع کنده‌کاری‌ها و طرح‌های منبت را روی آن ایجاد کرد. کابینت کلاسیک، معمولا توسط دست هنرمندان کابینت‌ساز طراحی می‌شود و به همین دلیل این کابینت‌ها از اصالت و زیبایی بسیار بالایی برخوردارند.

علاوه بر چوب طبیعی، از متریال ممبران نیز در ساخت کابینت کلاسیک استفاده می‌شود. ممبران از ام‌دی‌اف خام تشکیل شده که توسط دستگاه‌های پیشرفته‌ای به نام CNC، به طرح‌ها و مدل‌های دلخواه در می‌آید. ام‌دی‌اف خام پس از تراش خوردن توسط این دستگاه، با لایه‌ی PVC، به طور کامل و یک‌پارچه پوشش داده می‌شود. از آنجا که روکش PVC ضدآب و ضد رطوبت است، کابینت ممبران، در برابر نفوذ آب مقاوم است و ماندگاری بالایی دارد.

نقش‌های ایرانی اسلیمی، انواع منبت ، گل دکوراتیو، سرستون‌ها و گل‌های آویزی زیبا، گونیا و انواع دیگر طراحی‌های کلاسیک و اشرافی، در کابینت کلاسیک وجود دارد و یک اثر هنری تمام‌عیار را در آشپزخانه شما ایجاد خواهد کرد تا نظر هر بیننده صاحب ذوق و هنری را به خود جلب نماید و از تماشای آن لذت ببرد.

بدیهی است که اصالت و زیبایی چوب طبیعی، با هیچ متریال دیگری قابل قیاس نیست، اما با توجه به هزینه‌بر بودن کابینت کلاسیک تمام چوب، کابینت ممبران می‌تواند گزینه‌ی مناسب و ارزان‌قیمتی نسبت به چوب طبیعی باشد و در عین حال می‌تواند شکوه و جلوه‌ی یک کابینت کلاسیک اشرافی را با هزینه‌ی بسیار مناسب، به منزل شما هدیه آورد.

ایسنا