<b>راهنمای خرید ماشین لباسشویی</b>

1398/09/30

راهنمای خرید ماشین لباسشویی
یکی از مهم ترین لوازم خانگی در دنیای امروزی بدون شک ماشین لباسشویی است. نقش آن در صرفه جویی در وقت انسان و همچنین رفاه زندگی او قابل چشم پوشی نیست. در این مطلب می خواهیم با توجه به پیشنهاد تیم تعمیرات لوازم خانگی آرا سرویس به نکاتی اشاره کنیم که برای خرید ماشین لباسشویی باید به آن ها توجه کنید.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، پیش از خرید مهم ترین نکته ای که باید دقت کنید ظرفیت دستگاه است. ماشین لباسشویی مورد انتخاب شما باید ظرفیت متناسب با تعداد اعضای خانواده تان داشته باشد. به نحوی که یک ماشین لباسشویی با ظرفیت 5 کیلو به خوبی به نیازهای یک خانواده دو یا تک نفره رسیدگی می کند.

همچنین باید تعداد دفعاتی که در طول هفته ماشین لباسشویی خود را روشن می کنید در نظر بگیرید. اگر تعداد لباس های کثیف شما کم است یا روزانه آن ها را می شویید بهتر است دستگاهی با قابلیت شستشوی سریع بخرید.

انواع ماشین لباسشویی در بازار

این کالا مانند تمامی محصولات دیگر انواع گوناگونی دارد که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

* ماشین لباس شویی درب از بالا دو قلو (دارای خشک کن)
* ماشین لباسشویی درب از جلو و خودکار
* ماشین لباسشویی درب از بالا و معمولی

ماشین لباسشویی درب از بالا و معمولی

این مدل یک مخزن آب دارد که برای شستشو باید پر شود و پس از روشن کردن ماشین لباسشویی با حرکت چرخشی لباس ها را می شوید.

مزایا:

* در مقایسه با مدل های خودکار قیمت کمتر دارد.
* استفاده راحت و ساده
* وزن کم
* نیاز به فضای زیادی ندارد.

معایب:

* تک کاره
* ظرفیت شستشو حداکثر حداکثر 3 تا 7 کیلوگرم است.
* مصرف آب آن در مقایسه با دیگر مدل ها زیادتر است.
* هنگام کار صدای نسبتا زیادی تولید می کنند.

ماشین لباسشویی درب از بالا دو قلو

این مدل ماشین لباسشویی ظرفیت کمی دارد و مصرف آن نیز کمتر است. علت شهرت آن ها به ماشین لباسشویی های دوقلو قرارگیری دو بخش با کارکرد متفاوت در آن است یک طرف برای شستشو لباس و دیگری برای خشک کردن آن.

از مزایای آن می توانیم به ظرفیت بالا تا 9 کیلوگرم آشنا کنیم و عیب آن ها سرعت خشک کن است که به علت بالا بودن می تواند باعث پیچیدن لباس ها و چروکیدگی آن ها شود.

ماشین لباسشویی درب از جلو

انواع درب از جلو از نظر صرفه جویی در مصرف آب بهترین انتخاب هستند چون مخزن آب براساس حجم لباس های کثیف درون دستگاه پر می شود. از مزایای آن ها می توان قیمت مقرون به صرفه و کارایی بالا را نام برد.

حجم صدا موقع فعال بودن لباسشویی کمتر است و این مدل ها فضای کمتری را به خود اختصاص می دهند و از بخش بالای لباسشویی می توان به عنوان فضای خالی استفاده کرد، نکته ای که امکان استفاده از آن در انواع درب از بالا وجود ندارد.

اکثر لباسشویی های ایرانیان از این نوع مدل هستند.

در یک دسته بندی دیگر ماشین های لباسشویی در دو دسته خودکار و نیمه خودکار قرار می گیرد.

در انواع خودکار فقط کافی است مخزن آب پر باشد، دستگاه را به برق بزنید و پودر رخت شویی را اضافه کنید.

در انواع خودکار هر نوع شستشو برنامه مخصوص به خود را دارد و کلیدهای روی ماشین لباسشویی مربوط به یک نوع شستشو می شوند.

پس از انتخاب هر برنامه دستگاه شروع به کار می کند و پس از اتمام لباس ها را آب گیری و خشک می کند بدون این که نیاز به تنظیمات اضافه باشد.

در مدل های نیمه خودکار، خود کاربر باید مخزن آب را پر کند و اگر ماشن لباسشویی از نوع دوقلو است باید لباس ها را برای خشک کردن بیرون بیاورید و در بخش مخصوص این کار قرار دهید.

تفاوت اصلی انواع خودکار و نیمه خودکار در میزان مصرف آب است. علاوه بر این اگر در استانی زندگی می کنید که قطعی آب جزو مشکلات شایع آن است خرید یک ماشین لباسشویی تمام خودکار گزینه خوبی نمی تواند باشد.

مقایسه انواع ماشین لباسشویی

همچنین ماشین های لباسشویی در انواع تسمه ای یا بدون تسمه قرار می گیرند. انواع بدون تسمه قیمت بالاتری دارند و در این مدل ها موتور به جای اینکه در پایین محفظه قرار داشته باشد و تسمه محفظه را بچرخاند در بخش عقب دیده می شود و به صورت مستقیم و بدون نیاز به تسمه محفظه را به گردش در می آورد.

انواع بدون تسمه در مقایسه با انواع دیگر لرزش و صدای کمتری تولید می کنند. در انواع تسمه دار با گذشت زمان اندازه تسمه زیاد می شود و نتیجه آن تولید صدای زیاد و لرزش های فراوان است.

در لباسشویی بدون تسمه به علت پایین بودن اصطکاک ناشی از گردش محفظه، از نظر مصرف انرژی بهینه تر عمل می کنند. علاوه بر این اگر محفظه دستگاه فاقد تسمه را بیش از اندازه پر کنید، دستگاه عملیات شستشو را شروع نمی کند ولی انجام این کار در انواع تسمه دار به ضرر دستگاه است.

قابلیت های مختلف ماشین های لباسشویی

کنترل حرارت آب


چنین دستگاه هایی توسط سیستم کنترل حرارت آب روی دمای آب کنترل دارند. به عنوان مثال لباس های به رنگ سفید برای شستشوی بهتر به دمای بالای آب نیاز دارند. از طرفی لباس های رنگی در اینطور مواقع به اصطلاح رنگ پس می دهند. بنابراین هنگام خرید به مجهز بودن دستگاه به این سیستم دقت کنید.

بخار

ماشن لباسشویی هایی که به فناوری بخار مجهز هستند می توانند لکه های لباس را از بین ببرند و بوی بد آن را بگیرند. معمولا انواع پیشرفته و با قیمت بالا چنین امکانی را دارند.

مصرف بهینه آب و انرژی

بدون شک مدیریت هزینه های انرژی در هر خانواده ای اهمیت بالایی دارد و ماشین لباسشویی برق زیادی مصرف می کند. بعضی از شرکت های تولیدکننده برای پیروی از استانداردهای مصرف انرژی کلیدهای میانبری را در نظر می گیرند تا مصرف انرژی بسیار کم شود.

منطق فازی

ماشین لباسشویی که چنین ویژگی را دارد می تواند با بررسی نوع لباس، حجم، مقدار زمان مورد نیاز برای شستشو و مقدار آب و شوینده حالت شستشو را خودکار انتخاب کند و کاربر نگران تنظیمات نباشد.

گواهی NFC و برچسب انرژی

وجود این گواهی مهر تاییدی برای توانایی دستگاه در از بین بردن 99 درصد باکتری ها در زمان شستشو است. برچسب انرژی نیز بازدهی دستگاه را نشان می دهد و بهتر است به دنبال خرید دستگاه های با برچسب انرژی A یا بهتر باشید.

اتصال وای فای

اشخاصی که زندگی آن ها با دنیای فناوری گره خورده است توسط این قابلیت می توانند لباسشویی خود را به کمک سایر محصولات مجهز به اینترنت اشیاء مدیریت کنند. به عنوان مثال زمانی دستگاه را روشن کنند که از نظر مصرف برق هزینه کمتری داشته باشد.

خدمات پس از فروش و گارانتی

یکی از اتفاقات ناگریز، نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی ست البته اگر اجناس با کیفیت و دارای گارانتی خریداری کنید، این نیاز به تعویق خواهد افتاد. پس یکی دیگر از نکات مهمی که هنگام خرید ماشین لباسشویی باید به آن توجه کنید خدمات پس از فروش و گارانتی است. بعضی از لوازم خانگی ممکن است گارانتی نداشته باشند یا مدت آن حداکثر یک سال باشد. بعضی از شرکت های معتبرتر تا 3 یا حتی 5 سال سلامت محصولات خود را تضمین می کنند.

در نتیجه بهتر است دستگاهی بخرید که گارانتی معتبر داشته باشد. همچنین دقت کنید گارانتی موتور جدا باشد. اغلب شرکت ها ضمانت موتور را طولانی تر در نظر می گیرند به عنوان مثال 10 سال ولی این ضمانت برای دیگر بخش ها می تواند تا 2 سال باشد.

ایلنا