افزایش ۱۸ درصدی فروش صنایع دستی

1398/02/23

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی خبر داد:
افزایش ۱۸ درصدی فروش صنایع دستی
فروش صنایع دستی در سال ۹۷ در داخل کشور بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که نسبت به سال ۹۶، هجده درصد افزایش داشت
به گزارش دنیای لوازم خانگی، پویا محمودیان افزود: بر اساس آنچه که از مبادی رسمی گمرکات کشور به خارج از مرزها بدون احتساب فرش، زیور آلات سنتی و چمدانی تا پایان سال 97 صادر شده است به 289 میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال 96، سه درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: این درصد رشد با توجه به اتفاقاتی که در سال 97 در رابطه با مسائل ارز، بازار اقتصادی و تمامی چالش هایی که صادرکنندگان صنایع دستی با آن رو به رو بودند رخ داده که قابل توجه است.

محمودیان گفت: به دلیل وسعت و پراکندگی صنایع دستی در 31 استان، شهرستان، روستا و نقاط دور دست کشور، آمار دقیق فروش داخلی یکی از مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم و آمارهای موجود تخمینی است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی،​ صنایع دستی و گردشگری افزود: بانوان تولید 75 درصد از صنایع دستی کشور را بر عهده دارند.

وی استقبال از نمایشگاه های داخلی را مهم دانست و گفت: صنایع دستی کشور مصداق عینی اقتصاد مقاومتی است زیرا تمام شاخص های درون زا، برون گرا و عدالت محور را دارد.

محمودیان تأکید کرد: معتقدم صنایع دستی مثال مشخص از ایرانی ترین کالایی است که در داخل تولید می شود و می تواند نقش مهمی در ارز آوری داشته باشد.

وی افزود: ان شاء الله با تعصب، غیرت و حمایت تمامی افراد کشورمان به ویژه جوانان در سال رونق تولید، بتواند شاهد اتفاقات و تحولات بهتری باشد.

صداوسیما

برچسب ها:

صنایع دستی ،فرش