مالیات اصناف چگونه محاسبه می‌شود؟

1398/02/24

مالیات اصناف چگونه محاسبه می‌شود؟
پرداخت مالیات یکی از روش‌های تامین مالی یک کشور است، از این‌ رو بسیاری از دولت‌ها در کشورهای مختلف برای ایجاد زیرساخت‌های یک کشور از بعد اقتصادی، اجتماعی، عمرانی از پرداختی‌های مردمش برای مالیات در این زمینه استفاده می‌کند.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، مالیات در کشورها قوانین متفاوتی دارد، در هر کشوری با توجه به قانون اساسی آن کشور مالیات به روش‌های مختلفی دریافت می‌شود. در ادامه به بررسی انواع مالیات‌های خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

انواع مالیات را بیشتر بشناسید:

پرداخت مالیات، فقط اختصاص بخشی از درآمد یک شرکت نیست، بلکه اشخاص هم باید در هر کشور مالیات پرداخت کنند. از این رو مالیات به دو دسته تقسیم می‌شود مالیات‌ها مستقیم و مالیات‌های غیرمستقیم.

مالیات مستقیم چیست؟

مالیات بر درآمد

مالیات بر درآمد شامل تمامی شغل‌ها و فعالان تجاری من جمله فروشگاه‌های تجاری، املاک، سوپر مارکت‌ها و… می‌باشد؛ اما علاوه بر مشاغل، مالیات بر درآمد منابع مختلف، درآمد اتفاقی، اشخاص حقوقی نیز جزو مالیات مستقیم به حساب می‌آید.

مالیات بر دارایی

مالیات بر دارایی از طریق زیر دریافت می‌شود:

- حق تمبر

- مالیات بر ارث

- مالیات بر اراضی بایر

- مالیات بر مستغلات مسکونی خالی

- مالیات سالانه املاک

- مالیات غیرمستقیم

دومین روش برای دریافت مالیات از مردم به‌صورت مالیات غیرمستقیم است، در قوانین امروزی مالیات ارزش‌افزوده، مالیات بر حقوق کارمندان دولت، عوارض گمرکی بر کالاهای صادراتی و وارداتی است.

مالیات بر اصناف چگونه محاسبه می‌شود؟

تمامی مشاغل و اصناف باید مالیات خود را سالانه از طریق اظهارنامه مالیاتی پرداخت کنند؛ اما چگونگی محاسبه مالیاتی اصناف یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که برای افراد به وجود می‌آید، پرداخت مالیات برای همه اصناف به یک میزان نیست.

با توجه به میزان درآمد هر صنف مالیات آن‌ها محاسبه می‌شود؛ که ممکن است برای درآمدهای پایین میزان مالیات ۹ درصد از درآمد سالانه و برای درآمدهای بالا به ۲۵ درصد نیز برسد. بعد از محاسبه درآمد سالانه میزان ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از درآمد معافیت مالیاتی دارد و باقی درآمد شامل مالیات می‌شود. البته توجه کنید که این نرخ برای درآمدهای پایین محاسبه می‌شود و تا ۲۵ درصد نیز ختم می‌شود.

برای مثال اگر فردی ماهانه دو میلیون تومان سود داشته باشد، درآمد این فرد در سال، ۲۴ میلیون تومان می‌شود. در نتیجه برای پرداخت مالیات ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معاف می‌شود و ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از درآمد مشمول مالیات می‌شود.

به دلیل اینکه مبلغ مشمول مالیات، زیر ۵۰ میلیون تومان است، بنابراین نرخ ۱۵ درصد مالیات شامل وی شده و فرد باید مبلغ یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان را به عنوان مالیات پرداخت کند.

مشمولان مالیات بر اصناف چه کسانی هستند؟

افرادی که به تازگی شغلی برپا کردند باید طبق قانون بعد از ۴ ماه این موضوع را به سازمان امور مالیاتی اطلاع بدهند. تا معافیت‌های مالی مشمول آنان شود در غیر این صورت نه‌تنها از معافیت مالی برخوردار نمی‌شوند، بلکه باید جریمه هم که ۱۰% مازاد بر مالیات است، پرداخت کنند.

اما برای پرداخت مالیات اصناف و مشاغل با توجه به نوع و حجم فعالیت به سه گروه دسته‌بندی می‌شوند.

گروه اول: مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد که مبلغ ۳ میلیارد تومان باشد.

گروه دوم: مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد که مبلغ ۱ میلیارد تومان تا ۳ میلیارد تومان باشد.

گروه سوم: افرادی که جزو گروه اول و دوم نباشند در گروه سوم قرار می‌گیرند، در این گروه افرادی که فعالیت آن‌ها ارائه خدمات باشند، آنگاه ۵۰ درصد از مبلغ تعیین شده ملاک است.

افراد مانند دارندگان کارت بازرگانی، صاحبان کارخانه‌ها، واحدهای تولیدی، صاحبان هتل‌های سه ستاره و بالاتر، صاحبان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، صاحبان مشاغل صرافی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، برخی از اصناف و … همگی جزو افرادی هستند که باید سالانه مالیات پرداخت کنند.

آسان‌ترین راه برای تهیه اظهارنامه مالیاتی اصناف چیست؟

استفاده از نرم‌افزار فروشگاهی که عملیات فروشگاهی را سریع‌تر و دقیق‌تر انجام می‌دهد، شاید بهترین، سریع‌ترین و ساده‌ترین روش برای تهیه اظهارنامه مالیاتی اصناف باشد. ثبت تمامی فاکتورها خریدوفروش باعث می‌شود تا تمامی گزارشات مورد نیاز برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت خودکار ایجاد شده و در اختیار شما قرار گیرد در نتیجه شما می‌توانید تمرکز بیشتری روی کسب‌وکار فروشگاه‌تان داشته باشید.

ایسنا

برچسب ها:

مالیات