نقش رونق تولید در حل مشکلات معیشتی

1398/02/25

نقش رونق تولید در حل مشکلات معیشتی
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه پیاده‌سازی راهبرد "رونق تولید" مشکلات مربوط به نرخ ارز و معیشت مردم را مرتفع می‌کند گفت: به‌دلیل سرعت بالای تحولات بایستی از سیاستهای اقتضایی برای عبور از چالشهای امروز استفاده کرد.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، محمد علی دهقان دهنوی گفت: اگر می‌خواسیم یک نسخه برای همه چالشهای اقتصادی کشور از جمله رکود، کاهش سطح تولید، تورم و... ارائه کنیم، حتما آن سیاست و راهبرد رونق تولید است. بر این اساس بایستی تمرکز جدی روی این بحث گذاشته شود.

دهقان ادامه داد، به هر حال امسال با مشکلات جدی اقتصادی مواجه هستیم اما باید بدانیم که پیاده سازی رونق تولید حتی مشکل نرخ ارز و معیشت مردم را هم حل می‌کند. در این بین باید توجه کرد که بانکهای توسعه‌ای یکی از ابزارهای موثر جهت تحقق رونق تولید هستند و حتما باید از ظرفیت آنها در طراحی سیاست نهایی رونق تولید در اقتصاد کشور استفاده کرد.

وی با اشاره به چالشهای ایجاد بانک توسعه ای در کشور گفت: وقتی نتوانیم مکانیزمی مطمئن در بانک توسعه‌ای طراحی کنیم، طبیعتا با مشکلات امروز مواجه می‌شویم.

معاون وزیر اقتصاد گفت: توجه کنید که حتی اگر در بانک توسعه‌ای خلق پول انجام نمی‌شد و صرفا از سرمایه استفاده می‌شد هم باید از انحراف آن به شدت مراقبت شود. بر این اساس مکانیزمی طراحی شده از لحاظ هیئت مدیره و استقلال باید به نحوی باشد که اعتبار بانکی به هدف اصلی آن که تولید کننده نهایی و واقعی است، اصابت کند.

وی در پاسخ به این سوال که اخیرا مباحثی در خصوص تاسیس بانک مرکزی توسعه‌ای مطرح شده است، گفت: تصور نمی‌کنم ساختار بانک مرکزی به آن اجازه دهد که به عنوان بانک توسعه‌ای فعالیت کند.

به گفته این مقام مسئول بهتر است، الگوی بهره برداری از 5 بانک توسعه ای کشور بازطراحی شود، این موضوع همان ساختار گمشده اقتصادماست.

دهقان دهنوی، در پاسخ به سوالی درباره راهبردهای کوتاه مدت برای عبور از چالشهای مختلف تحمیل شده به اقتصاد کشور، گفت: مالیات بازدهی‌ها در اقتصاد را هموار می‌کند، شما نمی‌توانید اقتصاد را به نحوی طراحی کنید که هیچ کس بازدهی خارج عرف و غیر متعارف بدست نیاورد اما مالیات یک ابزار هدفمند برای متعادل سازی در این راستاست.

به گفته معاون وزیر اقتصاد، ابزار مالیاتی چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت ابزار موثری است، اما باید به شکلی از آن استفاده شود که خودش به عنوان یک شوک جدید در فضای اقتصادی کشور عمل نکند.

وی با بیان اینکه، استفاده از ابزار مالیاتی تنها به تصمیم مدیران ارشد کشور و سران قوا ارتباط ندارد بلکه باید دیتا و زیر ساخت آماده باشد، گفت: صرف داشتن اطلاعات بانکی نمی‌توان تشخیص داد که یک درامد خارج عرف بوده یا نه.

به گفته معاون وزیر اقتصاد، بایستی یک سیستم اطلاعاتی کامل در اختیار داشت و از طرفی بایستی تمامی فعالیتهای اقتصادی به دولت اظهار شود. همچنین فعالیتهای اقتصاد زیر زمینی بایستی شناسایی شود که به هر حال این موارد زمان بر است، با این وجود از ابزار مالیاتی در کوتاه مدت هم می‌شود استفاده کرد.

دهقان تاکید کرد، برای عبور از دوره فعلی بدلیل سرعت بالای تحولات به یک نوع مدیریت و سیاست اقتضایی و هر روزه احتیاج داریم، به عبارت دیگر نمی‌توان یک حکم کلی داد و با توجه به شرایط باید از سیاستهای متناسب استفاده کرد.

تسنیم

برچسب ها:

تولید ،ارز ،مالیات