توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران و چک

1398/02/25

توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران و چک
جلسه افتتاحیه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و چک با حضور معاون وزیر اقتصاد و معاون وزیر صنعت و تجارت چک برگزار شد.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، جلسه افتتاحیه کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک با حضور معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و معاون وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک برگزار شد.

سید علی محمد موسوی در سخنانی در این جلسه، با تاکید بر ضرورت ارتقای سطح روابط اقتصادی دوجانبه ایران و چک، در این خصوص، تقویت همکاری‌های فیمابین بخش‌های خصوصی دو کشور در حوزه‌های صنعت و خدمات را بسیار مهم و راهگشا ارزیابی کرد.

وی با بیان اینکه برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک مبنای مهمی جهت همکاری‌های دو کشور در آینده خواهد بود، اظهار داشت: موضوعات مهمی از جمله همکاری‌های بانکی، سرمایه گذاری، صنعت و معدن، تجارت و بهداشت و درمان در جریان این کمیسیون مورد بحث و توافق قرار خواهد گرفت.

موسوی همچنین، حل مشکلات ویزا و مکانیزم همکاری‌های تجاری و سرمایه گذاری را از جمله موارد مورد بررسی در جریان این اجلاس عنوان کرد.

این گزارش حاکی است، معاون وزیر صنعت و تجارت جمهوری چک نیز طی سخنانی در این جلسه، با تاکید بر اهمیت برگزاری کمیسیون مشترک دوجانبه و ضرورت طرح موضوعات مختلف اقتصادی در جریان این نشست و با اشاره به روابط تاریخی گسترده دو کشور اظهار داشت: با وجود روابط سیاسی مناسب، سطح روابط اقتصادی و تجاری ایران و چک، متناسب با ظرفیت و حجم اقتصادی دو کشور توسعه نیافته است.

"موریتسکی" با بیان اینکه ایران دارای اقتصادی بزرگ و برخوردار از ظرفیت‌ها و امکانات متعددی از جمله در حوزه انرژی است، گفت: شرکت‌های جمهوری چک تمایل زیادی به همکاری با ایران در پروژه‌هایی مانند آلومینیوم، نیروگاه و برخی صنایع غذایی دارند.

وی تاکید کرد: با امضای اسناد پایه‌ای اقتصادی بایستی حمایت‌های حقوقی لازم را در زمینه گسترش روابط اقتصادی و تجاری فیمابین دو کشور فراهم کرد و در این راستا، صادرات برخی از کالا‌های ایرانی به چک، از جمله در حوزه کشاورزی، حائز اهمیت است.

آریا

برچسب ها:

روابط اقتصادی ،تجارت