کارخانه آزمایش، آرزوهایی که به باد رفت

1398/02/30

کارخانه آزمایش، آرزوهایی که به باد رفت
شرکت کارخانه های صنعتی آزمایش در شانزدهم اسفند سال 1337 شمسی با سرمایه سی میلیون ریال از سوی محسن آزمایش در تهران به ثبت رسید و نقطه شروع کار این مجموعه با تولید بخاری نفتی، آبگرمکن نفتی، تختخواب، میز و صندلی فلزی بود.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، شرکت کارخانه های صنعتی آزمایش در شانزدهم اسفند سال 1337 شمسی با سرمایه سی میلیون ریال از سوی محسن آزمایش در تهران به ثبت رسید و نقطه شروع کار این مجموعه با تولید بخاری نفتی، آبگرمکن نفتی، تختخواب، میز و صندلی فلزی بود.

مصاحبه ای که در ادامه می خوانید حدود 50 سال قبل از سوی مجله تلاش با محسن آزمایش بنیانگذار کارخانه صنعتی آزمایش انجام شده است. گفت و گویی که علاوه بر یادآوری سابقه کارخانه صنعتی آزمایش از نظر نگاه و نکاتی که در آن از سوی مرحوم آزمایش بیان شده می تواند مورد توجه کارآفرینان و مدیران کشور به خصوص در بخش تولید و فعالیت های صنعتی قرار گیرد. متن مصاحبه را می خوانید:

طی سال های اخیر سرمایه گذاری هایی در بخش های خصوصی انجام گرفت که از لحاظ صنعتی مورد نظر و توجه مردم واقع شد. در این میان افرادی که بقول خودشان از شاگرد آهنگری شروع کرده بودند امروز به پایه ای رسیده اند که فقط ماهیانه حدود 6 میلیون ریال مزد به کارگران خود می دهند و طبق برنامه هایی که در پیش دارند از جمله قصد دارند تلویزیون های 19 اینچی را که با همکاری ژاپنی ها تولید خواهند کرد از نهصد تومان کمتر در بازار تهران عرضه کنند.

(امروز بهای ارزانترین تلویزیون 25000 ریال است.) با وجود آنکه هر نوع مصاحبه و مذاکره با این سازندگان محصولات صنعتی ممکن است این توهم را برای بعضی پیش آورد که آنان بدین ترتیب خواسته اند مال خود را عرضه کنند. با همه اینها بنظر ((تلاش)) لازم آمد که مانند یک مصرف کننده عادل با این گونه افراد گفتگو هایی انجام گیرد تا نحوه فکر و برنامه های آنها و بخشی از فعالیت های کشور برای همه روشن گردد. بدین مناسبت گفت و شنودی با آقای محسن آزمایش مدیر و موسس کارخانه آزمایش انجام شد و چنانچه ملاحظه می فرمایید سوال های ما بی پروا و بی نیاز از زبان یک مصرف کننده عادی است.

* لطفاً بفرمایید سابقاً چه می کردید؟ از چه زمانی بفکر تأسیس کارخانه های خود افتادید؟ چه عاملی سبب شد که با وجود کارخانه های مشابه و احتمال اینکه فعالیت شما آن انتظاری را که شما داشتید بر نیاورد، بر پای خود ایستادید و امروز که می گویند شاهد موفقیت را در آغوش دارید چه احساسی می کنید؟

اگر بخواهم داستان زندگی خود را از زمان طفولیت آغاز کنم. مثنوی هفتاد من کاغذ شود و یقیناً صفحات محدود مجله شما این امکان را به من نخواهد داد. ولی آنچه که می توانم بگویم این است که از سن یازده سالگی کار کرده ام و بدون اتکاء به کسی پله های ترقی را پیموده ام. کار من از شاگردی آهنگری آغاز شد. بیش از دو هفته طول کشید تا با تلاش و کوشش فراوان توفیق یافتم توجه صاحب کارگاه را که ((آبکیان)) نام داشت و تبعه آلمان بود. جلب نمایم و مزدی معادل یک تومان در هفته بگیرم.

پس از اولین کارگاه ، طی سه چهار سال در دو کارگاه دیگر بکار پرداختم و عاقبت با 140 تومان پس انداز و انعام دریافتی از آخرین استاد کار خود در یک مغازه کوپک در خیابان عین الدوله در سال 1318 کارگاه آزمایش را با کار در و پنجره سازی شروع و تأسیس کردم. پس از طی یک دوران پر تلاش و سخت و پس از اینکه هستی خود را بعلت آتش سوزی عمدی، در سال 1336 از دست دادم کارخانه های صنعتی آزمایش را در محل سابق خود (جاده تهران نو) پایه گذاری کردم.

* مساحت کارخانه شما چقدر است؟

محل فعلی کارخانجات آزمایش در زمینی است بمساحت 150 هزار مترمربع با هشتاد هزار متر زیر بنا در کیلومتر 10 جاده تهران آبعلی که از سال 1344 مورد بهره برداری قرار گرفت.

* آیا در کارخانه شما از کارشناسان یا مهندس خارجی استفاده می شود و تعداد مهندسان شما چند نفر است؟

در حال حاضر در این شرکت فقط یک نفر متخصص خارجی مشغول بکار است که آنهم جنبه مشاوره دارد و به این ترتیب کلیه کارهای فنی ما بدست مهندسان و متخصصان و کارگران ایرانی اداره می شود.

* وضع سرویس محصولات ما چگونه است؟

مسلماً مساله سرویس محصولات داخلی یکی از مهمترین مسایلی است که مورد توجه قرار دارد و برای تأمین منافع مصرف کنندگان باید حداکثر کوشش را در این راه بعمل آورد. شرکت سهامی کارخانه های آزمایش از آغاز تولید به این نکته توجه خاص داشته و هم اکنون علاوه بر سرویس مجهز خود در تهران گروهی سرویس کار سیار در اختیار دارد که مرتباً به شهرستانها سفر می کنند و احتیاجات خریداران محصولات آزمایش را تأمین می سازند و در این جا بی مناسب نیست که به آموزشگاه حرفه ای مجهزی که در دست ساختمان داریم و بزودی خواهیم توانست سالیانه 330 هزار هنرآموز فنی در آن تربیت نماییم. در این آموزشگاه سرویس کاران متعددی که بتوانند پاسخگوی احتیاجات وسیع مصرف کنندگان آینده ما باشند نیز تربیت خواهند شد.

* تعداد فروش در ماه و تعداد فروش در روز خود را شرح دهید ؟

در حال حاضر کارخانه های صنعتی آزمایش شش نوع محصول مهم صنعتی که عبارتست از یخچال ، کولر، آبگرمکن، تختخواب های فلزی، بخاری و اجاق گاز تولید می کند. هریک از این محصولات در انواع مختلفی عرضه می شود که عبارتست از – یخچال پنج نوع 140 لیتر، 180 لیتر، 220 لیتر، 260 لیتر و 300 لیتر ، بخاری چهار مدل، آبگرمکن 3 مدل 30 گالنی، 35 گالنی و 50 گالنی ، اجاق گاز 6 مدل و کولر 7 مدل و تختخواب 2 مدل.

*کدامیک از محصولات شما بیشتر مورد استقبال مردم است ؟

در پاسخ این سؤال باید توضیح بدهم که بطور کلی انواع مختلف محصولات آزمایش بعلت مرغوبیت و ارزانی قیمت مورد استقبال فراوان عموم قرار گرفت و کلیه محصولات تولیدی شرکت بسرعت بفروش رفته است و به این ترتیب بعقیده من محصولات ما در یک ردیف قرار دارد.

* اگر نخواهیم بمصداق مثل معروف (( هیچ بقالی نمی گوید ماست من ترش است)) عمل کنیم و عادلانه درباره کیفیت محصولات صحبت کنیم بنظر شما کدام یک از سازندگان محصولات مشابه شما از حیث کلی جنس مرغوب تری تهیه می کنند؟

تصور می کنم کلیه سازندگان و مدیران صنایع مملکت ما نهایت کوشش را در راه تولید کالای مرغوب بعمل می آورند لیکن در ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان گاهی اوقات تولید کنندگان سود جویی یافت می شوند که برای سود بیشتر کالای نامرغوب به مردم عرضه می کنند و به این طریق به اعتماد عمومی مردم نسبت به صنعت جوان کشور لطمه وارد می سازند و باید دولت در این خصوص نهایت مواظبت و دقت را بخرج دهد و چنین صنعتگران را به راه صحیح هدایت کند. بهرحال این از وظایف موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است که با تعین استاندارد های صحیح تولید کنندگان را موظف به رعایت مقررات لازم بنماید.

* چه لوازمی از محصولات شما مشمول سود بازرگانی می شود ؟

کلیه مواد اولیه مود احتیاج کارخانه های صنعتی آزمایش مشمول مقررات پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی است.

* چند درصد از لوازم را در ایران می سازند؟

مصنوعات آزمایش بطور کلی بصورت مواد اولیه وارد ایران می شود و بجز برخی لوازم مانند کاربراتور و کمپرسور بقیه در محل کارخانه ساخته می شود. در اینجا باید متذکر شوم که با امکانات وسیع و پیشرفت سریع صنایع کشور اکنون زمینه ساخت اینگونه لوازم نیز از هر جهت فراهم شده است و انشاالله با راهنمایی وزارت اقتصاد و علاقه بیشتر صاحبان سرمایه بزودی به ساخت و تهیه مواد اولیه نیز اقدام شود تا صنایع کشور بتواند از این بابت نیز به تقویت اقتصاد کشور خود خدمت کند.

* دولت در زمینه فعالیت شما چه کمکی کرده و شما از چه امکاناتی استفاده می کنید؟

سعی من همواره این بوده است که حتی الامکان از کمکهای مالی دولت استفاده نکنم و معتقد بوده ام تا جایی که ممکن است باید به دولت فرصت داد امکانات خود را برای تأسیس و گردانیدن چرخهای واحدهای دیگر صنعتی که مورد احتیاج اساسی مردم است مبذول دارد.

* میزان دستمزد کارگران و حقوق کارکنان شما بر چه پایه ای است و از این بابت با موسسات دولتی چه تفاوتی دارد و آیا این درست که شما حقوق های کلانی به مهندسان و کادر فنی خود می پردازید (جمعاً در ماه چه مقدار حقوق می پردازید؟)

طبق آخرین آماری که بوسیله شرکت ملی نفت ایران تهیه شده سطح حقوق کارکنان این شرکت چند درصد نسبت به کارخانه های مشابه بالاتر است و در مقایسه با کارکنان دولت هم شاید این رقم بالاتر باشد. نظر من در این خصوص بر این اصل قرار داشته که کارکنان صنعتی را حتی الامکان برای تولید بهتر و مطمئن تر باید آماده کرد و حقوق مکفی نیز یکی دیگر از عوامل دلگرمی مولدان بشمار می رود و به این نحو در حال حاضر کارخانه های صنعتی آزمایش در ماه 6 میلیون ریال حقوق پرداخت می کند.

* قیمت تمام شده محصولات شما چقدر است و با چه میزان سود آنها را عرضه می کنید؟

آزمایش – با توجه به تولیدات زیاد کارخانه های صنعتی آزمایش و بالمال احتیاجات وسیعی که به مواد اولیه داریم تاکنون موفق شده ایم لوازم مورد نیاز خود را بین 5 تا 10 درصد ارزانتر خریداری نماییم و گواه من پرونده هایی است که هم اکنون در اداره گمرک وجود دارد. مورد دوم که باید به آن اشاره نماییم عشق و علاقه ایست که کارکنان این شرکت در انجام وظایف خود نشان می دهند و همین امر در تقلیل قیمت تمام شده محصولات موثر است و اگر به این دو موضوع یک اصل دیگر را که همانا حداقل انتفاق است اضافه کنم حاصل آن قیمت هایی است که به شهادت مردم ایران همواره محصولات آزمایش 30 تا 40 درصد از کالاهای مشابه ارزانتر بوده است.

* میزان صادرات شما بخارج چقدر است و آیا صادرات شما از آنچه در بازار داخل عرضه می کنید بیشتر است یا کمتر ؟

در مورد صادرات، بعلت عوامل خاص موجود و از جمله اینکه کشورهای خریدار که فعلاً در همسایگی و مجاورت ما قرار دارند بازارشان سالهاست در اختیار موسسات بزرگ تولیدی جهان می باشد لذا صنعت جوان ما نیازمند گذشت زمان است تا نام خود را در ردیف این مؤسسات بزرگ قرار دهد لذا رقابت ما با مصنوعات مشابه در این مناطق کار آسانی نیست. با تمام این تفاصیل هم اکنون در حدود دو درصد از محصولات ما بخارج صادر می شود.

* آیا از نظر میزان فروش نسبت به تولید با وضع کارخانه های مشابه در کشورهای صنعتی قابل مقایسه است و در صورت مثبت چه نسبتی دارد؟

در پاسخ این سوال باید بگویم که کشور ما دارای وضع خاصی است که نباید آنرا با ممالک دیگر مقایسه کرد. اکنون انواع محصولات ما روز به روز تنوع بیشتری پیدا می کند و به تعداد آنها نیز افزوده می شود و امید است بتوانیم در سالهای آینده ارقام تولید خود را به پایه کاخانه های مهم مشابه خارجی برسانیم.

* آیا از مهندسان فارغ التحصیل دانشگاه های ایران بیشتر استفاده می کنید یا مهندسانی که در خارج تحصیل کرده اند؟

در کارخانه های صنعتی آزمایش از دانشجویان فارغ التحصیل داخل و خارج، همگام یکدیگر استفاده می شود و در این مورد هیچگونه رجحانی از طرف مسوولان کارخانه وجود ندارد.

* تأثیر مردم در موفقیت شما چه بوده و چگونه توانسته اید اعتماد آنان را که به ساخته های صنعتی اعتقاد دارند جلب کنید. و چه طور شد که در فاصله به این کوتاهی این تحول بزرگ نه فقط در کار شما پیدا شده بلکه در خیلی از رشته های صنایع در ایران به وجود آمده است؟

تحولات عمیق اجتماعی و برنامه های وسیعی که در سطح روستاهای کشور اجرا می شود و موجب افزایش درآمد کشاورزان که اکثریت عظیم مردم اجتماع ما را تشکیل می دهند می گردد. همگام با آشنایی بیشتر مردم ایران با تمدن امروز که سلامت و آرامش بیشتری در جامعه بشری ایجاد می کند، هر روز زمینه برای عرضه محصولات متنوع و جدید فراهم می نماید و توجه به همین خواست بوده که محصولات ما را با استقبال مواجه ساخته است.

* از لحاظ مالی از چه موانعی گذشتید، و از لحاظ نیروی انسانی با چه مشکلاتی روبرو شدید و چطور این مشکلات را حل کردید؟

فکر می کنم توکل به عنایات باریتعالی و پشتکار خود ما همواره مشکلات را از میان برداشته و گرفتاریها را حل کرده است.

* ما می دانیم که مرکز کار شما در تهران است. ممکن است از لحاظ ماشین آلات و سرمایه ای که بکار برده اید و نیز از منافعی که بدست آورده اید و از آن دوباره سرمایه گذاری کرده اید و وسعت عملیات و تعداد افرادی که با شما همکاری می کنند اعم از کارمند و مهندس و سایر افراد توضیحاتی به ما بدهید؟

اکنون بیش از سی و دو سال است که شبانه روز در حدود بیست ساعت کار می کنم و همواره پس از پرداخت مالیات حقه بقیه درآمد خویش را به توسعه کارخانه و تنوع محصولات اختصاص داده ام. به همین دلیل اکنون بجز کارخانه های صنعتی آزمایش هیچ تشکیلات و یا چیز دیگری در هیچ نقطه ایران و جهان ندارم.

* آیا ممکن است آمار و ارقامی در مورد تولید محصولات مختلف به ما بدهید ؟

در مورد میزان محصولات آزمایش کافی است اشاره کنم که طبق برنامه سال 47 یک میلیارد ریال محصول تولید خواهیم کرد که خوشبختانه اکثر تولیدات ما تاکنون بفروش رفته است.

* آیا شما برای کمک به واحدهای صنعتی محصولاتی را دارید و یا طرح هایی تهیه کرده اید و اگر دارید و یا طرح هایی تهیه کرده اید و اگر دارید در چه قسمتها است.

همانطور که اشاره کردم کارخانه های صنعتی آزمایش یک لحظه در راهی که در پیش گرفته است آرام نخواهد نشست و همواره درصدد تولید محصولات جدیدی است که مورد نیاز مردم می باشد و در اینجا یادآوری نمایم که تا سال 48 یک محصول دیگر عبارت از تلویزیون باشد به بازار عرضه می شود. ما در اجرای روش و هدف همیشگی خود قیمت این کالا را که یکی از وسایل مهم آموزشی و سرگرمی مردم بشمار می رود خواهیم شکست و تلویزیون های 19 اینچ خود را در قیمت نه هزار ریال عرضه خواهیم کرد. تلویزیون های آزمایش که با همکاری یکی از مهمترین کارخانه های ژاپن تولید می شود در 15 مدل و سه اندازه 19، 21، 23 اینچ به بازار خواهد آمد.

* آیا در نظر دارید که در ولایات هم مراکزی برای عرضه محصولات خودتان ایجاد کنید اگر چنین است در کجاهای کشور؟

برای عرضه صحیح محصولات خود و جلب رضایت مردم همواره سعی خود را به این نکته معطوف داشته ایم که شبکه توزیع را در سراسر کشور توسعه دهیم و در اجرای این هدف در حدود 400 نمایندگی در تهران و شهرستانها دایر کرده ایم.

* محصولات شما آلان در کدام یک از بخشهای مملکت و خارج از ایران توزیع می شود و اگر امکان دارد اطلاعات و آماری هم به ما بدهید ؟

صادرات ما اکنون 40 درصد بازار افغانستان را در اختیار دارد و علاوه برآن مصنوعات آزمایش به کلیه شیخ نشینهای خلیج فارس و بخصوص کویت صادر می شود.

* برای تولید و توسعه محصولات خودتان چه برنامه ها و طرح های دراز مدت تنظیم کرده اید ؟

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردم تا زمانیکه در قید حیات خواهم بود هیچگاه از کوشش باز نخواهم ایستاد و سعی خواهم کرد واحد صنعتی آزمایش مانند یکی از کارخانه های مهم تولیدی جهان روزی بتواند دویست، سیصد نوع محصول مرغوب و ارزان قیمت تولید نماید و از طریق راه دور دین خود را به مردم ایران که هیچگاه استقبال و اطمینان خود را از ما دریغ نداشته اند ، ادا نماید.

* تا ده سال دیگر آیا مقدار آهن و فولادی که برای بوجود آوردن محصولات صنعتی خودتان مصرف خواهیم کرد معلوم است و نیز چگونگی افزایش افراد در موسسه شما بر چه اساسی خواهد بود ؟

با توجه به شرایط موجود اجتماعی و اقتصادی ایران که یقیناً ظرف 10 سال آینده رشد اقتصادی ما را سریع تر خواهد کرد پیش بینی می کنم مصرف مواد اولیه کارخانه سالیانه در حدود سی درصد افزایش یابد و به همین نسبت هر سال سی درصد به کارکنان واحد صنعتی آزمایش افزوده گردد. تعداد کارکنان آزمایش در حال حاضر به یک هزار نفر بالغ می شوند.

* راجع به ((اتو می شن)) (ایجاد کردن دستگاه خودکار) چه عقیده ای دارید و فکر می کنید بتوان در صنایع امروز ایران از آن استفاده کرد و آیا اگر این دستگاه بکار بیفتد بنظر شما از تعداد نیروی انسانی خواهد کاست یا روی هم رفته با توسعه کار و توسعه تولید که در اثر استفاده از ((اتو می شن)) بوجود خواهد آمد بر تعداد کارگران و کارمندان موجود افزوده خواهد شد ؟

در خصوص ((اتو می شن)) نیز باید بگویم که در حال حاضر بتدریج این سیستم در این کارخانه پیاده می شود. معتقدم که این روش موجب بهبود کیفی محصول خواهد شد و مسلماً با افزایش تولید نیروی انسانی در مخاطره قرار نمی گیرد. منتهی باید بسرعت مهندسان و متخصصان ورزیده ای تربیت نمود که بتوانند ماشین آلات مربوطه را کنترل نموده و از توقف احتمالی آنها جلوگیری کنند.

* بنظر شما اکنون تناسب افرادی که در صنعت کار می کنند نسبت به سایر افراد در ایران چگونه است ؟ (مدیریت – مهندس – کارهای دفتری – کارهای فنی- طراحی- کارگری و هرنوع کاری که مربوط به صنعت می شود) وقتی می گویم صنعت مرادم کارهای دستی نیست بلکه مقصودم کار صنعتی به تمام معنی است با تمام معنی کلمه است با تمام مختصات آن یعنی یک تشکیلات صنعتی . لطفاً اول بخش خصوصی را بگویید و اگر ممکن است بخش دولتی را بفرمایید.

در شرایط موجود نیاز ما به ((آدم)) و کارکنان فنی مجرب بیش از هر زمان دیگر احساس می شود و امید است با استفاده از دانشجویان با ارزش ایرانی که در خارج از کشور تحصیلات عالیه کرده اند و همچنین بهره برداری بیشتر از فارغ التحصیلان دانشگاهها و مدارس حرفه ای ایران، کادر مورد نیاز صنایع خود را تأمین نماییم. انقلاب آموزشی که اکنون دانشگاهها و دانشکده های ایران به اجرای آن همت گماشته اند نیز امید تازه ای را در این زمینه برای ما ایجاد می کنند.

* بنظر شما جوانان آینده ایران چه امیدهایی می توانند به صنایع خصوصی داشته باشند و چه کاری از دست صنایع خصوصی برای آنها برمی آید و چه کاری آنها می توانند برای صنایع خصوصی بکنند ؟

شاید برای پاسخ به این سؤال جالب شما باید یک کتاب قطور نوشته شود اما من بطور اختصار یادآور می شوم که جوانان ما امروز در برابر منظر تازه ای قرار گرفته اند که تا چند سال قبل از آن خبری نبود. احداث واحدهای صنعتی عظیم و اجرای طرحهای متوسط و کوچک تولیدی در سراسر کشور و توجه به لزوم پراکندگی صنایع امکانات امید بخش جدیدی را بوجود آورده است که جوانان نسل پیش از آن محروم بودند.

امروز جوانان ما با همین دید به آموزش و فراگیری علوم و فنون می پردازند که تا سال های اخیر شاید فکر آن برای ما خواب و خیالی بیش نبود. احداث صنایع پتروشیمی، تولید آلومینیوم ، ماشین سازی، تراکتورسازی، ذوب آهن و بسیاری از صنایع دیگر، فرصت های جدیدی ایجاد کرده است که اگر با واقع بینی و مورد بررسی قرار گیرد تحرک و امید در ما ایجاد می کند. صنایع کشور ما اکنون عرصه آزمایش است.

صنعت ما فرزندان با ارزش میهن را به سوی خود فرا می خواند و به آنها فرصت می دهد که لیاقت و کاردانی و پشتکار خود را آزمایش کنند و در این جولانگاه یک زندگی افتخار آمیز و سعادتمندانه برای خویش فراهم سازند. برنامه چهارم این دورنما را مجسم می کند و نوید می دهد که تنها طی پنج سال یعنی تا پایان سال 1351 کشور ما به بیست هزار متخصص و کارشناس جدید نیازمند است.

و باز در پاسخ این سؤال باید یادآور شوم که کلیه کارخانه های بزرگ دنیا مانند جنرال موتور، فیات ایتالیا، بنز آلمان، هریک مدارس حرفه ای مجهزی دارند و در ایران نیز باید کارخانه های بزرگ در این خصوص اقدام کنند و انتظار نداشته باشند که دولت متخصص و کارشناس برای آنها تربیت کند و بدستشان بسپارد. مسلماً با اجرای این سیستم روش نامطلوب فعلی برخی از کارخانه ها که سرقت کارگر ماهر و متخصصان می باشد. از میان خواهد رفت.

* در ده سال اخیر آیا آماری هست که نشان دهد سال به سال بخش خصوصی و دولتی از لحاظ صنعت چه مقدار تولید داشته، تا چه اندازه جایگزین واردات شده و چه مقدار ارز برای مملکت صرفه جویی کرده است ؟

جواب این سؤال را باید از طریق نشریات آماری بدهم که بطور خلاصه حکایت دارد صنایع ما طی سال های اخیر بسرعت توانسته است احتیاجات ایران را از نظر کالا های مصرفی تأمین کند و گرچه واردات کشور نیز بسرعت راه ترقی پیموده است، ولی خوشبختانه کیفیت واردات تغییر ماهیت داده و رقم اصلی واردات را کالاهای سرمایه ای و ماشین آلات تشکیل می دهند، که این خود نمودار تحول ایران در راه صنعتی شدن می باشد.

* آیا صنایع خصوصی مثل بعضی از کشورها ، بورسها و کمکهای تحصیلی به کسانیکه احیاناً ممکن است بعداً به کار این صنایع بخورند می دهد یا نه؟ و اگر می دهد این چگونه انجام می شود و شما و سایر تولید کنندگان چه طرح هایی برای آینده در این زمینه جهت محصولات صنعتی دارید؟

در حال حاضر اغلب صنایع برنامه هایی در این زمینه دارند و کارکنان خود را با توجه به احتیاجات واحد صنعتی خویش جهت فراگیری معلومات جدید، به خارج اعزام می کنند که ما نیز از این روش پیروی می کنیم.

* اگر ممکن است همانطور که راجع به گذشته و حال صنعت صحبت کردید دور نمایی هم از همین زوایا راجع به آینده صنعت در ایران برای ما ترسیم کنید.

من به آینده صنعت ایران امیدوارم در صورتیکه سرمایه داران ما کمی بخود آیند و سرمایه های خویش را در پیشبرد صنایع کشور بکار اندازند و بیکاره ها نیز برای سعادت خویش و کشورشان پولها را از مسیر بورس بازی، زمین و رباخواری خارج کنند یقیناً آینده درخشان تری در انتظار صنایع مملکت ما خواهد بود و خواهیم توانست راهی را که کشورهای پیشرفته طی یکصد و پنجاه سال پیموده اند در مدت ده پانزده سال بپیمایم.

* کیفیت فرآورده ها و محصولات شما از لحاظ مرغوبیت با کالاهای مشابه کشورهای خارجی در چه وضعی است ؟

برای ساخت محصولات خود همان روش را بکار می بریم که کشورهای خارجی اجرا می کنند. و از ماشین آلاتی استفاده می نماییم که آنها بهره برداری می کنند، لذا نباید کیفیت محصولات ما با یکدیگر تفاوت زیادی داشته باشد.

* اگر ممکن است بفرمایید میزان فلزی که تا بحال برای محصولات خود بکار برده اید چند تن بوده است و سالیانه چه مقدار آهن مصرف می کنید؟

بررسی ارقام مصرف فلزاتی که تاکنون در کارخانه های آزمایش بکار رفته کار آسانی نیست و کافی است که اشاره کنم تنها در سال جاری 6 هزار تن مواد اولیه فلزی مصرف خواهیم کرد.

اعتدال
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما