راه اندازی سامانه ساخت داخل تا شهریورماه

1398/03/19

معاون وزیر صنعت:
راه اندازی سامانه ساخت داخل تا شهریورماه
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ابلاغ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت کالای ایرانی از راه اندازی آزمایشی سامانه ساخت داخل تا پایان شهریور خبر داد.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، همزمان با ابلاغ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی از سوی رئیس جمهوری، سومین نشست هم اندیشی نحوه اجرای این قانون در معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت برگزار شد.

فرشاد مقیمی معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در این نشست که میزبان نمایندگانی از نهاد ریاست جمهوری، وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف اجرایی و اتاق بازرگانی بود با اشاره به ابلاغ این قانون از سوی رئیس جمهوری و لزوم تسریع در ایجاد بسترهای لازم برای حمایت از محصولات ایرانی تصریح کرد: نحوه اجرای این قانون طی سه نشست تاکنون مورد بررسی قرار گرفته و مقررشد در گام اول با ایجاد سامانه ساخت داخل، بستری برای درج اطلاعات مربوط به توانمندی های ایرانی و همچنین نیازهای صنعتی ومعدنی به محصولات خارجی ایجاد شود.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت حمایت از تولید داخلی و اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی را نیازمند حمایت همه ارکان نظام برشمرد و گفت: اجرای این قانون مستلزم عزم همه جانبه بوده و بهتر است در سطح هیات دولت حساسیت ها و دغدغه ها مطرح و راهبردهای اجرایی مشخصی برای این مهم در نظر گرفته شود.

مقیمی در ادامه با اشاره به راه اندازی آزمایشی سامانه ساخت داخل تا پایان شهریور، ارزیابی سامانه های موجود و در دسترس از جهت انطباق با الزامات و نیازهای صنعتی کشور و طرح ریزی برای ورود اطلاعات پایه توانمندی های صنعتی را از مراحل ابتدایی این سامانه اعلام‌کرد و گفت: پس از اجرای مراحل مطرح شده طی یک ماه، زمینه ورود اطلاعات توانمندی های تولیدی و خدماتی با هماهنگی تشکل های مرکزی و دفاتر تخصصی دولتی با محوریت تعیین شاخص های اصلی محصولات تکمیل خواهد شد.

مقیمی با تاکید بر لزوم تایید اطلاعات احصا شده از سوی سازمان های مسئول صدور مجوزهای کسب وکار خاطر نشان کرد: پس از تکمیل اطلاعات، فراخوان عمومی و اطلاع رسانی به منظور تکمیل اطلاعات توسط واحدهای تولیدی و خدماتی صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: تکمیل اطلاعات توسط واحدهای توانمند تولیدی و خدماتی و تایید توسط مراجع مربوط، ورود اطلاعات پروژه ها و نیازمندی‌ها و هماهنگی لازم با دستگاهها جهت چگونگی ورود اطلاعات از مراحل دیگر تکمیل این سامانه خواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه احصا پروژه‌های ساخت داخل در کشور را از دیگر برنامه‌های وزارت صنعت، معدن وتجارت عنوان کرد و گفت: با همکاری سایر معاونت ها و دستگاه ها فهرستی از پروژه های ساخت داخل گردآوری و برنامه زمانبندی اجرای آنها اعلام خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر برخی از صنایع بزرگ کشورمان نظیر خودروسازان و قطعه سازان، لوازم خانگی و پوشاک پروژه های ساخت داخل را در حال اجرا دارند و در برخی بخش ها هم موفقیت هایی هم به دست آورده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

بر این اساس، در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» را جهت اجرا به وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

ایرنا

برچسب ها:

ساخت ،تولید ،کالا ،لوازم خانگی 
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما