کاهش10 درصدی تعداد بافندگان فرش

1398/03/19

رئیس اداره فرش چهار محال و بختیاری گفت:
کاهش10 درصدی تعداد بافندگان فرش
رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: هم اکنون ۱۰۰ هزار بافنده فرش در چهارمحال و بختیاری قالی می‌بافند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافته‌اند.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، علیرضا جیلان، اظهار کرد: افزایش نرخ مواد خام، دسترسی سخت به مواد اولیه، نبود بازار فروش، جایگزینی برخی رسته‌های شغلی به جای بافندگی، حذف بیمه‌های تأمین اجتماعی بافندگان، نبود پایانه صادراتی فرش دستباف، کمبود تجار و بازرگانان تخصصی و قوی فرش، نبود رغبت در بین جوانان برای انتخاب شغل بافندگی، ناکارآمدی شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های خصوصی فرش از مهم‌ترین علل کاهش تعداد بافندگان فرش دستباف در این استان است.

جیلان با بیان اینکه از این تعداد بیش از ۱۴ هزار نفر دارای بیمه قالی‌بافی هستند، گفت: این قالیبافان در این استان بر ۱۷ هزار و ۵۰۰ دار قالی فعال هستند و سالانه ۲۰۰ هزار مترمربع فرش دستباف تولید می‎‌کنند.

وی افزود: فرش‌ها و گبه‌های بافته شده در این استان در کشورهای اروپایی، آسیای میانه، آمریکای جنوبی، چین، آلمان و کشورهای حوزه خلیج فارس متقاضیان بسیاری دارد که به علت نبود مرکز تخصصی و پایانه‌های صادراتی فرش در این استان از طریق استان‌های دیگر به خارج از کشور صادر می‌شود.

رئیس اداره فرش سازمان صمت استان گفت: گبه، یلمه، فرش بختیاری و نایینی چهار سبک فرش دستباف چهارمحال و بختیاری را تشکیل می‌دهد.

وی بختیاری، یلمه، گبه، نایینی را مهم‌ترین سبک‌های فرش استان اعلام کرد.

سال گذشته ۲۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف در چهارمحال و بختیاری تولید شد.

ایسنا

برچسب ها:

فرش ،دستباف ،بیمه ،قالیبافی 
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما