تولید فرش دستباف در مهاباد افزایش یافت

1398/04/05

در سال جاری؛
تولید فرش دستباف در مهاباد افزایش یافت
یکهزار و ۵۰۰ مترمربع فرش دستباف از ابتدای امسال تاکنون در این شهرستان تولید شده است که نسبت به پارسال ۲۵ درصد افزایش دارد.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، رییس اتحادیه بافندگان فرش دستباف مهاباد گفت: این میزان تولید در قالب سه نوع فرش شامل تابلو فرش، فرش افشار و درشت بافت افشان است که به ترتیب ۵۰، ۳۰ و ۱۰ درصد تولیدات را شامل می شود.افزایش 25 درصدی تولید فرش دستباف در مهاباد

چیا قربانی افزود: افزایش نرخ ارز موجب سودآوری صادرات فرش دستباف و رونق تقاضا برای تولید این محصول در سطح کشور شده است.

وی اضافه کرد: تولید فرش این شهرستان در ۷۰ درصد موارد در بازارهای داخلی از جمله شهرهای تبریز، همدان و اصفهان به فروش می رسد و مابقی از طریق تجار به کشورهای اروپایی و عربی صادر می شود.

قربانی در ادامه گفت: سالانه بیش از ۸۰ میلیارد ریال تولیدات فرش این شهرستان از طریق صادر کنندگان این حوزه به خارج صادر می شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون یکهزار و ۸۰۰ قالیباف در حوزه فرش مهاباد فعالیت می‌کنند که به صورت فصلی در نیمه دوم هر سال به بیش از ۲ هزار نفر افزایش پیدا می‌کند.

رییس اتحادیه بافندگان فرش دستباف مهاباد با بیان اینکه یک هزار و ۹۰۰ نفر در این شهرستان زیر پوشش بیمه قالیبافی هستند، افزود: بافندگان در قالب کارگاه‌های متمرکز، غیرمتمرکز، طرح‌های پشتیبان، شرکت‌های تعاونی و قالیبافان مستقل خانگی مشغول تولید فرش دستباف هستند.

وی گفت: بیش از ۸۰۰ نفر از قالیبافان مهابادی که تاکنون زیرپوشش بیمه قالبافی قرار نگرفته اند با پیگیری انجام شده در سطح کشور در آینده نزدیک تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

آذربایجان غربی یکی از قطب‌های مهم تولید فرش دستباف در کشور است و سالانه حدود ۲۹۰ هزار مترمربع انواع فرش در رج‌های مختلف تولید می‌کند؛ شهرهای ارومیه، خوی، بوکان، تکاب و مهاباد دارای بیشترین بافنده فرش در استان است.

صدا وسیما

برچسب ها:

فرش ،دستباف ،تولید 
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما