ویژگی های فرش ماشینی کاشان چیست؟

1398/07/09

ویژگی های فرش ماشینی کاشان چیست؟
در زمان انتخاب فرش ماشینی علاوه بر انتخاب طرح و مدل و رنگ، به نکته‌های دیگری نیز باید توجه کرد.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، یکی از مهمترین دغدغه‌ها در زمان خرید این است که کالای خریداری شده کیفیت خوبی داشته باشد و با گذشت زمان کیفیت کالاها از بین نرود و در کل بعد از خرید حس خوب و رضایت بخشی از خرید داشته باشیم.

نوع نخ فرش و تراکم فرش بافته شده مواردی هستند که نقش مهم و تاثیرگذاری در کیفیت فرش خواهد داشت. حال قصد داریم در این نوشته با توضیحی در مورد نخ و تراکم راهنمایی کوچکی برای خریداران فرش کاشان ارائه کنیم.

جنس نخ

بهترین مدل نوع نخ به کار رفته در فرش‌های ماشینی، نخ اکرولیک است. نخ اکرولیلیک لطافت بسیار مطلوبی دارد و علاوه بر عدم پرزدهی و مقاومت بالا از تنوع رنگ پذیری بالایی نیز برخوردار است.

جدیدترین مدل نوع نخ های اکرولیک، نخ های هیت ست شده است. در فرآیند تولید نخ هیت ست شده مقاومت این نوع نخ را توسط بخار آب افزایش می‌دهند به همین دلیل فرش‌های بافته شده با نخ‌های هیت ست شده استحکام بالایی در برابر کشیدگی دارند، همچنین میزان پرزدهی بسیار پایین تر نسبت به تمام نخ‌های دیگر و مقاومت خوبی در برابر اجسام داغ خواهند داشت.

از دیگر امتیازات این نوع نخ سهولت در تمیز کردن این فرش هاست. کثیفی های به وجود آمده روی فرش بسیار ساده با مواد شوینده پاک خواهند شد.

تراکم و شانه فرش

منظور از تراکم و شانه فرش تعداد نخ به کار رفته در متر طول و عرض فرش گفته می شود. هر چه تعداد شانه بیشتر باشد فرش ریز بافت‌‍تر خواهد بود.

با افزایش تراکم نیز فرش بافته شده بسیار یکدست‌تر و پرتر دیده خواهد شد. ولی باید به این نکته نیز اشاره کرد فرش های تراکم بالا مثل تراکم ۳۶۰۰ یا ۱۲۰۰ شانه ضخامت کمتری نسبت به فرش های دیگر دارند. پس اگر لطافت و ضخامت فرش در انتخابتان مهم است سعی کنید که از فرش های ۱۰۰۰ یا ۷۰۰ شانه استفاده کنید.

اما اگر ریزبافت بودن برایتان اهمیت دارد و خواستار این هستید که فرشی مشابه فرش های دستباف داشته باشید فرش ۱۲۰۰ شانه گزینه مناسبی خواهد بود.

ضخامت کم نخ‌های اکرولیک این امکان را به تولیدکنندگان داده است که بتوانند نقشه‌های بسیار زیبا را طراحی و تولیدکننده و در زمینه جلب سلیقه خریداران بسیار موفق عمل کنند.

ایسنا

برچسب ها:

فرش ،ماشینی ،کاشان 
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما