تحریم‌ها مانع صادرات فرش نشد

1398/10/04

رییس مرکز ملی فرش ایران:
تحریم‌ها مانع صادرات فرش نشد
رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: تحریم‌ها مانع صادرات فرش ایران به خارج نشده‌اند و مشتربان خارجی همچنان طالب این محصول هستند.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، فرشته دست‌پاک‌ در حاشیه بازدید از دوازدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف و تابلو فرش قزوین در جمع خبرنگاران گفت: سالانه ۲ میلیون بافنده حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف را در کشور تولید می‌کنند. همچنین ۶۰۰ هزار بافنده تا سال ۹۲ در کشور بیمه شدند اما متاسفانه پس از این سال به‌دلیل مشکلات اقتصادی تعداد بیمه‌شدگان کاهش داشت.

وی ادامه داد: بهمن‌ماه سال‌جاری از برند جهانی فرش دستباف ایرانی در اکسپوی ایران رونمایی می‌شود که این حرکت می‌تواند فرش دستباف ایرانی را از هرگونه آسیبی مصون نگه دارد.

دست‌‌پاک‌ متذکر شد: عرضه اینترنتی فرش دست‌باف تاثیر زیادی در فروش بازار خارجی دارد که با همکاری سازمان توسعه تجارت الکترونیک، فضایی را مهیا کردیم تا فرش دست‌باف به‌صورت اینترنتی به فروش برسد چراکه فرش جزو سه کالای استراتژیک کشور است و با تمام قوا از برندهای فرش دستباف استان‌ها حمایت می‌کنیم.

رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: فرش دست‌بافت تنها کالایی است که پیمان‌سپاری ارزی نمی‌شود. پیمان‌سپاری ارزی در کشور یک‌ساله شده و این موضوع به صادرکنندگان کمک می‌کند با کمترین دغدغه برای صادرات فرش اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از مواد اولیه فرش دستباف از بازارهای خارجی وارد کشور می‌شود، خاطرنشان کرد: مشکلات واردات ابریشم از چین و ازبکستان و پشم از استرالیا و نیوزلند را به حداقل ممکن رساندیم. همچنین تلاش می‌کنیم فرش‌هایی که نیاز به مرمت دارند به جای اینکه به ترکیه بروند، به‌زودی داخل کشور مرمت شوند.

ایلنا

برچسب ها:

صادرات ،فرش دستباف