آنچه که باید درباره یراق کابینت بدانیم

1398/10/06

آنچه که باید درباره یراق کابینت بدانیم
شاید تا به‌ حال کلمه یراق را شنیده باشید، یراق از جمله لغاتی است که در شاخه‌های مختلف دارای معانی مختلفی است.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، معانی مختلف یراق در شاخه تجهیزات درب و کابینت یراق یا یراق کابینت به مجموعه دستگیره، دستگیره کابینت، قفل درب آرام‌بند، لولا و مجموعه‌ای از کالاهایی که در چهارچوب درب های ورودی و درب کابینت خلاصه می‌شود می گویند.

دستگیره

دستگیره از ادوات مهم یراق درب است که با توجه به نوع درب و جنس درب و حتی سلیقه‌ی مصرف‌کننده به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شود. دستگیره ثابت و دستگیره متحرک که نوع مصرفی دستگیره متحرک دو نوع کلی دارد:

دستگیره پلاک: که دارای پلاک‌های یک‌تکه می‌باشد و اهرم دستگیره و جای کلید و سیلندر روی پلاک قرار دارد در مقابل دستگیره‌ی پلاک، دستگیره رزت قرار دارد که دارای دو پلاک دایره و یا مربع کوچک است که اهرم دستگیره روی آن و پلاک کوچک دیگری که جای سیلندر یا توپی و یا کلید و یا در دستگیره‌های سرویس جای اهرم کوچک قفل کن سرویس است. از منظر دیگر دستگیره بستگی به نوع قفل و کاربری طبقه‌بندی می‌شود دستگیره سوییچی، دستگیره کلیدی،‌دستگیره آپارتمانی و دستگیره سرویس که بستگی به‌جای مصرف از هر کدام از این‌ها می‌توان استفاده کرد.

دستگیره کابینت

دستگیره کابینت هم انواع مختلفی دارند دستگیره کابینت از نظر اندازه و فاصله‌ی دوپیچ به‌اندازه ها و ابعاد استاندارد مختلفی دسته‌بندی می‌شود. فاصله‌ی دوپیچ دستگیره کابینت معمولاً مضربی از عدد ۸ می‌باشد که البته بعضی از ابعاد دستگیره کابینت رایج نمی‌باشد و بسیار کم‌مصرف و کم تولید است. سایزهای مصرفی دستگیره کابینت ۹۶، ۱۲۸، ۱۶۰، ۱۹۲ و ۳۲۰ میلی‌متر می‌باشد؛ که البته این ابعاد فاصله‌ی دوپیچ آن می‌باشد.

در برخی از دستگیره‌های کابینت تنها از یک پیچ استفاده می‌شود که به آن دستگیره کابینت تک‌پیچ می‌گویند.

آرام‌بند

آرام‌بند در شاخه‌ی کلی لولاهای درب قرار می‌گیرد که برای بسته شدن خودکار درب از آرام‌بندها استفاده می‌شود. آرام‌بند اسامی دیگری همچون جک در فنر درب دارد. آرام‌بند درب باید بر اساس وزن و عرض درب انتخاب شود؛ که اصطلاحاً برای آرام‌بندها فنرهای نمره ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ کاربردی‌ترین فنرها هستند. برخی از آرام‌بندها دارای اصطلاحاً فرهای مولتی هستند که سایزهای مختلف و وزن‌های مختلف درب را ساپورت می‌کنند.

آرام‌بند نمره ۱ برای درب هایی تا وزن ۴۵ کیلوگرم و آرام‌بندهای نمره ۲ برای درب های ۴۵ تا ۶۰ آرام‌بندهای نمره ۳ برای تا ۸۰ کیلو و آرام‌بندهای نمره ۴ برای تا ۱۲۰ کیلوگرم می‌باشند آرام‌بندها در کشورهای مختلف و با کیفیت‌های مختلف تولید می‌شوند. آرام‌بندها از جهت دیگر به دودسته‌ی بازویی و ریلی طبقه‌بندی می‌شوند؛ که هر یک بسته به جایگاه مصرف کاربر خاصی دارند.

ایسنا

برچسب ها:

کابینت ،یراق