الزام چهار دسته کالا به درج شناسه

1398/10/09

مدیر پدافند غیر عامل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خبر داد:
الزام چهار دسته کالا به درج شناسه
مدیر پدافند غیر عامل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: لوازم خانگی، پوشاک و منسوجات، تلفن همراه و دخانیات در فضای مجازی ملزم به درج شناسه کالا شدند.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، سارا جامی اظهار کرد: در سال ۹۵، بر اساس آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا که مصوبه هیات وزیران است مقرر شد درج شناسه کالا برای تمام کالا‌های موجود در بازار‌ها و انبار‌ها کشور الزامی شود.

مدیر پدافند غیر عامل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی افزود: در راستای اجرای آیین نامه هیات وزیران، دستورالعمل‌های اجرایی مصوب وزارت صمت به ترتیب دستورالعمل برای گروه لوازم خانگی در تاریخ اردیبهشت ۹۸، کالا‌های پوشاک و منسوجات در تیرماه ۹۷ و دستور العمل گوشی همراه در تاریخ اردیبهشت سال ۹۸ به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: دستورالعمل گروه کالایی دخانیات نیز در در سال ۹۷ تصویب و ابلاغ شد.

این مقام مسئول گفت: بر طبق سلسله مراتب اجرایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از تصویب دستورالعمل ها، صاحبان این چهار دسته کالا را نیز ملزم به درج شناسه کالا بر روی کالا کرده است.

وی بیان کرد: صاحبان کسب و کار‌های مجازی برای عرضه کالا‌های خود درفضای مجازی مانند وب سایت‌های فروش، شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن‌های موبایلی و ... ملزم به درج شناسه در کنار سایر مشخصات کالا هستند و ضروری است تا ضوابط و دستورالعمل‌های موجود در این خصوص را اجرا کنند.

مدیر پدافند غیر عامل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به مهمترین هدف درج شناسه کالا بر روی کالا‌های ذکر شده یادآور شد: هدف از درج شناسه کالا، مبارز با فروش کالا‌های قاچاق در سطح کشور است.

جامی اظهار کرد: از آنجایی که در حال حاضر بسیاری از کالا‌های کشور به صورت اینترنتی به فروش می‌رسند ضروری است که صاحبان فضای کسب و کار نیز قوانین کشور را رعایت کنند و این شناسه کالا را دریافت و درج کنند.

وی افزود: از آنجایی که عرضه دخانیات به صورت خرده فروشی ممنوع است، این اطلاعیه جهت عرضه کنندگان عمده دخانیات در فضای مجازی کاربرد دارد.

مدیر پدافند غیر عامل مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: در راستای اجرایی سازی ضوابط و دستورالعمل‌های فوق الذکر، پست الکترونیکی suggestions@enamad.ir آماده دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات است.

میزان

برچسب ها:

لوازم خانگی ،قاچاق ،شناسه