گلیم بخریم یا گبه؟

1398/11/13

گلیم بخریم یا گبه؟
دنیای فرش بسیار متنوع است و بر خلاف تصور برخی که می‌گویند گلیم فرش یا فرش‌های گبه با طرح‌های سنتی مناسب دکوراسیون فانتزی نیست، اما می‌شود این فرش‌ها را به راحتی با هر دکوراسیونی هماهنگ کرد.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، تار و پودی که با نخ‌ها در هم بافته می‌شوند و یک اثر هنری ارزشمند چون فرش را به وجود می‌آورند، از اصلی‌ترین انتخاب‌ها برای دکوراسیون منازل است و فرقی هم ندارد که ماشینی باشد یا دستباف چرا که در هر صورت جایگاه ویژه خود را پیدا کرده است.

دنیای فرش بسیار متنوع است و متناسب با هر دکوراسیونی می‌توان نمونه دلخواه خود را پیدا کرد و بر خلاف تصور برخی افراد که می‌گویند گلیم فرش یا فرش‌های گبه با طرح‌های سنتی مناسب دکوراسیون فانتزی نیست، اما می‌شود این فرش‌ها را به راحتی با هر دکوراسیونی هماهنگ ساخت.

در ادامه با این دو فرش اصیل و خوش نقش ایرانی بیشتر آشنا خواهید شد.

ویژگی‌های فرش گبه

فرش گبه که در گذشته معمولاً توسط زنان بافنده روستایی و عشایر بافته می‌شد، با الهام گرفتن از جانداران و اشیایی که در اطراف بافنده وجود داشت نقش می‌گرفت که اولین و مهمترین شناسه این فرش‌ها، طرح‌های انتزاعی و ساده‌ای است که زیبایی فرش را دو چندان می‌کند. رفته رفته با روی کار آمدن فرش‌های ماشینی، از آن جایی که استقبال زیادی از فرش گبه می‌شد کارخانه‌های فرش بافی، تصمیم به تولید گبه ماشینی گرفتند تا این فرش اصیل ایرانی سریع‌تر و ارزان‌تر به دست مشتری برسد که اولین نمونه‌های آن در شهر کاشان به صورت ماشینی تولید شد.

· این فرش معمولاً در ابعاد کوچک ۲ تا ۶ متری با پرزهای بلند (بیش از یک سانتی‌متر) بافته می‌شود و وزن نسبتاً سنگینی دارد.

· فرش گبه ماشینی کیفیت بالایی دارد چرا که از نخ‌های پلی پروپیلن و پلی استر برای تهیه آن استفاده می‌شود و از طرفی قبل از این که این نخ‌ها مورد استفاده قرار گیرند هیت‌ست می‌شوند یعنی طی فرایندی به آن حرارت داده می‌شود و نخ‌ها، مقاومت کافی در برابر ساییدگی، حرارت، رطوبت و نور پیدا می‌کنند.

· فرش‌های گبه عمر بالایی دارند و پرزدهی فرش به طرز قابل توجهی کم است.

· فرش گبه را می‌توان به صورت ۵۰۰ و ۷۰۰ شانه در بازار تهیه کرد.

· خرید فرش گبه علاوه بر اینکه برای دکوراسیون کلاسیک و سنتی مناسب است، در دکوراسیون مدرن نیز جلب توجه می‌کند چرا که ترکیب فرش گبه با مبلمان مدرن ساده و تک رنگ، فضایی شگفت‌انگیز می‌سازد.

ویژگی‌های فرش گلیم

امروزه می‌توان با تلفیق دکوراسیون مدرن و سنتی، از گلیم فرش‌ها استفاده‌های متنوع کرد. در ادامه، ویژگی‌های این فرش را بررسی می‌کنیم:

· پرز گلیم فرش نسبت به گبه و سایر فرش‌ها کمتر است و بهتر است بگوییم فرش گلیم پرزی ندارد.

· براق بودن گلیم‌ها به دلیل استفاده از نخ BCF می‌باشد.

· در مکان‌هایی که بیشتر از سایر بخش‌های خانه نیاز به جارو کشیدن باشد، استفاده از گلیم فرش بهترین گزینه است چرا که سطح صاف آن موجب سهولت در شستشو و جارو کشیدن شده است.

· قیمت گلیم فرش که در ابعاد ۲ متری تا ۹ متری تولید می‌شوند، بسیار معقول و به صرفه است چرا که با وجود گلیم فرش‌های ماشینی، قیمت برای مصرف کننده تا حد زیادی پایین آمده است.

· شما می‌توانید از نقش و نگارهای ساده گلیم در دکوراسیون‌های مدرن نیز استفاده کنید.

· در گذشته زنان عشایر و روستایی از گلیم فرش به عنوان پتو، زیرانداز، روی پشتی و … استفاده می‌کردند.

مهر

برچسب ها:

فرش ،گلیم ،گبه ،دکوراسیون