سود کلان دلالان از بازار آشفته لوازم خانگی

1399/08/17

صدای خریدار و تولیدکننده درآمده است؛
سود کلان دلالان از بازار آشفته لوازم خانگی
افزایش بی ضابطه قیمت لوازم خانگی این روزها داد خریدار و تولید کننده را درآورده و سود سرشاری را نصیب دلالان کرده است.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، "حدودا یک ماهی می شود که در سور و سات تهیه جهزیه ام هستم. همسرم کارگر یک شرکت است و خودم هم به دلیل شیوع ویروس کرونا چند ماهی می شود که از کار بیکار شده ام. به خاطر قیمت بالای خانه و اجاره بها تصمیم گرفتیم در طبقه پایین منزل پدر همسرم زندگی کنیم و به هرحال باید لوازم اولیه زندگی را تهیه کنیم.

اما هرروز که به بازار می رویم قیمت ها به اندازه ای زیاد و سرسام آور است که از خرید پیشمانمان می کند و دست خالی به خانه برمی گردیم. جدای ازین که ضابطه و قانونی برای این افزایش ناگهانی نیست، قیمت ها از مغازه ای به مغازه ای و از محله و بازاری به محله ای فرق می کند و اینهمه بی ثباتی جای تعجب دارد. ماه پیش قیمت یک آبمیوه گیری کاملا معمولی حدود یک میلیون بود و حالا همان آبمیوه گیری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شده است.

لوازم برقی دیگر مانند جاروبرقی آن هم برند ایرانی طی همین یک ماهی که ما در بازار می چرخیم تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است. آخر جنس ایرانی که ربطی به دلار ندارد که فقط طی ماه ۳۰ درصد گران شده است. تکلیف ما قشر معمولی جامعه که به هرجان کندنی که هست امرار معاش می کنیم چیست؟ چه کسی پاسخگوی این همه بی ثباتی و آشفته بازار است؟ اینها فقط گلایه های ما خریداران نیست بلکه فروشندگان هم از این وضع به تنگ آمده اند و اکثرا مغازه هایشان خالی از مشتری است. تا کی باید شاهد قیمت های نجومی باشیم؟ کاش این وضع ناامید کننده و سیاه تمام شود و چاره ای به حال مردم کنند".

اینها صحبت های خانمی است که به گفته خودش چهار سال است ازدواج کرده اما به دلیل شرایط مالی و وضع بد اقتصادی نتوانسته اند سروسامان بگیرند. گلایه های این‌چنینی کم نیست و در اطراف خودمان زوج های جوان زیادی را می بینیم که توان خرید مایحتاج اولیه خود را ندارند و مجبورند همچنان در خانه پدر و مادر خود باشند. وضع مجردها هم که بهتر از این نیست و با این آشفته بازار از ازدواج دوری می کنند و وقتی پای صحبت هایشان می نشینی حق را به آنها میدهی.

افزایش قیمت سلیقه ای

اواخر بهار و اوایل تابستان که قیمت لوازم برقی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد گران شد. مسئولان مربوطه اعلام کردند که این افزایش ناگهانی از طرف تولید کنندگان لوازم برقی و به صورت سلیقه ای است و این وضع اینگونه نمی ماند و تغییر می کند، از آن موقع نه تنها وضع بهتر نشده است بلکه قیمت ها هفته به هفته افزایش می یابد‌.

از طرف دیگر یک دلیل افزایش قیمت را شیوع ویروس کرونا و بازار کساد اعلام کردند و گفتند وضع در سراسر دنیا همین است و اقتصاد فلج شده است و باید دوباره به ثبات برسیم. واحدهای نظارتی و صمت و تعزیرات هم فقط چند روزی بازرسان و گشت های نظارتی خود را فعال کردند.

روند صعودی قیمت ها بیشتر از همه بر گرده زوج های جوان فشار آورده و داد آنها را درآورده است. اما تولید کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی نیز از بازار کسادشان‌می نالند و برخی می گویند تا ۷۰ درصد فروش شان کاهش یافته است و حتی خیلی از تولید کنندگان را در این مدت دیدیم که اقدام به تعطیلی کسب و کار خود کردند و به شغل دیگری روی آوردند.

درست است که قیمت لوازم برقی در ابتدای هرسال تا ۱۰ درصد افزایش می یابد اما هیچ وقت اینطور نبوده که قیمت ها روزشمار بزند.

در این شرایط همه خواستار نظارت دقیق و هدفمند هستند تا کمی از استرس و فشار روانی و مالی ناشی از کرونا کاهش یابد. موضوعی که همچنان محقق نشده است.

هرچند همان روزها همه اعم از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی ملزم شدند قیمت‌های خود را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند. با این وجود تغییر چندانی در کاهش قیمت ها ایجاد نشد.

افزایش ۳۵ درصدی قیمت لوازم خانگی

اوایل تیرماه بود که محمدجواد روغنی عضو هیئت مدیره اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اصفهان با اشاره به افزایش 35 درصدی قیمت لوازم خانگی در بازار در مصاحبه‌ای گفته بود: با ورود ویروس کرونا و بسته شدن بنادر و کمبود کالا در کشور علاوه بر نوسانات قیمت این اجناس، شاهد کسادی بازار و مشکلاتی برای فروشندگان این صنف هستیم.

به گفته محمدجواد روغنی هم اکنون اکثر کارخانجات تولید لوازم خانگی در تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه هستند، مثلا شرکت تولیدی به‌دلیل فقدان قطعه‌ریزی از تولید کالای خود بازمانده است و با توقف خط تولید، آن محصول در بازار کم می‌شود. هنگامی که کالایی از کارخانه به دست عمده‌فروشان، خرده‌فروش و در نهایت مصرف‌کننده برسد قیمت کاذب پیدا می‌کند.

همچنین چند روز پیش بود که رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت که در حال حاضر تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش قیمت مجدد اعمال نکردند، اما اگر قیمت محصولات خود را بالا ببرند و شاکی داشته باشند مجددا مستندات آن‌ها بررسی می‌شود که منطبق بر ضوابط هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها باشد و در صورتی که قیمت جدید با ضوابط سازمان حمایت همخوانی نداشته باشد پرونده‌ آن‌ها به تعزیرات ارسال خواهد شد.

حدود سه هفته پیش نیز دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از افزایش بیش از ۱۳۰ درصدی مولفه‌های تولید نسبت به سال گذشته خبر داده و گفته بود: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار در سال ۱۳۹۷ صرفا ۲۵ قلم محصولی که از ارز دولتی استفاده می‌کنند مشمول قیمت گذاری هستند؛ بنابراین تولیدکنندگان معتقدند طبق مستنداتی که به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارائه داده اند باید افزایش قیمت داشته باشند.

عباس تابش با بیان اینکه لوازم‌خانگی مشمول قیمت‌گذاری تثبیتی نیست، تصریح کرده بود: اما تمام کالاها و خدمات مشمول ضوابط هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها است. به این معنی که بنگاه‌ها کالای خود را قیمت گذاری می‌کنند، اما قیمت گذاری حتماً باید بر اساس ضوابط هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها باشد. بنابراین این روند به این معنی نیست که هر کسی می‌تواند هر قیمتی را که بخواهد تعیین کند.

نظارتی که نیست

آشفته بازاری که این روزها بر مردم فشار آورده بیشتر از آنکه به دلیل شرایط اقتصادی و تحریم ها باشد ناشی از عدم نظارت و دلال بازی گسترده در بازار است که حتی موجب تغییر ساعتی قیمت برخی اجناس شده است.

افزایش قیمتی که هم داد خریدار و هم تولید کننده را در آورده و در سایه غفلت مسئولان سود سرشاری را به جیب محتکران و سود جویان سرازیر کرده است نیاز به تغییر اوضاع دارد.

خبرگزاری رضوی

برچسب ها:

لوازم خانگی