حاشیه های ادامه دار پرونده لوازم خانگی بوش

1399/09/01

سکوت وزارت صمت در مقابل رای دیوان عدالت اداری؛
حاشیه های ادامه دار پرونده لوازم خانگی بوش
با عدم اعتراض به موقع وزارت صمت به رای دیوان عدالت اداری در خصوص پرونده تمدید ثبت سفارش ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی، رای بدوی پرونده قطعی شد.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، بر اساس اسناد ارسالی وزارت صمت، دیوان عدالت اداری با شکایت صاحب کالا در خصوص تمدید ثبت سفارش و تاکید بر حقوق مکتسبه، اقدام به صدور رای بدوی در اوایل سال 1398 کرده است. ثبت سفارش محموله مذکور مربوط به اوایل سال 97 و ممنوعیت واردات کالای گروه چهار نیز تقریبا مربوط به همان بازه زمانی (خرداد ماه سال 1397 ) بوده است.

گفتنی است، در اردیبهشت سال قبل رای بدوی توسط شعبه سوم و در مرداد ماه همان سال رای تجدید نظر توسط شعبه پنجم دیوان عدالت اداری در خصوص این پرونده صادر شده است. بر این اساس با ابلاغیه وزیر صمت در دی ماه سال قبل، به زیر مجموعه‌های تابع وزارت صنعت از جمله دفتر مقررات و معاونت حقوقی، فرایند تمدید ثبت سفارش در دستور کار قرار گرفته است.

لازم به ذکر است، وزارت صمت تنها اقدام به ارائه اسناد و آرای بدوی دیوان عدالت اداری نموده، اما در ادامه جزئیات رای تجدید نظر پرونده مذکور قابل مشاهده است. در این رای یک نکته بسیار مهم وجود دارد، با عدم اعتراض به موقع (در مدت قانونی 20 روزه) از سوی وزارت صمت رای بدوی شکایت صاحب کالای لوازم خانگی قطعی شده است.

در رای تجدید نظر آمده است، با توجه به اینکه تاریخ تقدیم داد خواست تجدید نظر 23 تیر ماه سال 1398 بوده و با این وصف تجدید نظر خواهی خارج از مهلت بیست روزه مقرر در قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری است، رد دادخواست تجدید نظر صادر و اعلام می گردد.

به عبارت ساده وزارت صمت، پنج روز بعد از مهلت بیست روزه مقرر در قانون به حکم بدوی اعتراض کرده است.

گفتنی است، در میان اسناد ارسالی وزارت صمت، برای شفاف سازی ماجرای مجوز تمدید ثبت سفارش کالای گروه چهاری، تنها رای بدوی وجود داشت.

تسنیم

برچسب ها:

واردات ،لوازم خانگی ،بوش