روش صحیح تمیز کردن ریشه های فرش

1399/11/19

روش صحیح تمیز کردن ریشه های فرش
ریشه های فرش -به ویژه در شهرهای بزرگ- معمولا خیلی زود کثیف می شوند. بنابراین، لازم است یاد بگیریم که ریشه های فرش را چگونه تمیز کنیم.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، تمیز کردن ریشه های فرش به ویژه در خانه تکانی ها اهمیت زیادی برای خانم های خانه دار دارد. چرا که تمیزی فرش، زیبایی خانه را دوچندان می کند.

گاه زمینه فرش به دلیل رنگ های تیره تر بکار رفته در بافت آن، تمیز به نظر می رسد، در حالی که ریشه ها و لبه های فرش کثیف و تیره شده اند.

در اینجا، قصد داریم شما را با روش صحیح تمیز کردن ریشه ها و لبه های فرش آشنا کنیم.

ریشه های فرش را چگونه سفید کنیم؟

گرد و خاک لبه‌ها و ریشه های فرش را با یک برس دستی مخصوص نظافت فرش پاک کنید و سپس جاروبرقی بکشید.

برای تمیز کردن این قسمت ها می‌توانید از مخلوط آب و کمی پودر لباس‌شویی و یک فرچه نرم کمک بگیرید سپس این قسمت را با دستمال خشک کنید و هنگام پهن کردن زیر آن را کاغذ یا دستمال پارچه ای سفید قرار دهید تا رطوبت فرش گرفته شود.

درست کردن محلول برای تمیز کردن فرش

صابون لباسشویی و شامپوی فرش که قلیای کمی دارند شوینده‌های خوبی برای فرش هستند. اگر قصد تمیزکردن سطح فرش -بدون شستن آن- را دارید و شامپو فرش در دسترس ندارید، یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید و آن را خوب بزنید تا کف کند سپس کف را با یک تکه تور که زیاد آب جذب نمی‌کند روی سطح فرش بمالید و با دستمال حوله‌ای خشک کنید.

جای انداختن وسایل سنگین روی فرش

وسایل سنگین مثل پایه مبل معمولاً بر روی فرش جا می اندازند. یک تکه یخ روی محل مورد نظر بگذارید و سپس دستمال خشکی روی آن قرار دهید تا رطوبت فرش را بگیرید و پرزهای قالی را به حالت اول برگرداند.

پاک کردن سریع لکه فرش

اگر لکه ایجاد شده روی فرش، زود تمیز نشود، ثابت می‌شود. بنابراین، بهتر است لکه را هر چه زودتر از بین ببرید.

پاک کردن لکه ادویه از روی فرش

برای پاک کردن لکه ادویه از کمی آب‌ لیمو و آب استفاده کنید و سپس با دستمال خشک روی آن بکشید.

شفاف کردن رنگ فرش

ابتدا روی فرش مخلوط تفاله چای و نمک بپاشید سپس با جاروبرقی جارو کنید تا رنگ فرش شفاف شود.

لکه شمع بر روی فرش، موکت و سطوح بافت دار

ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سخت شده را بردارید سپس کاغذ روغنی و یا دستمال حوله‌ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکه حاصل از پارافین قرار دهید، حال اتو را در درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ چندین بار حرکت دهید، حرارت ناشی از اتو پارافین‌های باقی مانده در میان بافت‌ها را آب کرده و جذب کاغذ می‌کند.

پاک کردن لکه‌های قدیمی از روی فرش

برای رفع لکه‌های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده‌اید، مقداری کف خمیر ریش روی محل لک بریزید سپس محل را با پارچه‌‌ای مرطوب بمالید و بعد آن را با دستمال خشک تمیز کنید.

سپس، محل لک را با پارچه تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی آن قرار دهید، هر گاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی رطوبت فرش از بین برود.

پاک کردن لکه کاکائو، چسب و بستنی از روی فرش

ابتدا به آرامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکّه بیشتر پخش نشود سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید و بدون اینکه محل لکه را بمالید، به آرامی آن را تمیز کنید.

چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید اثر ماده ی ریخته شده به طور کامل از بین می‌رود سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

پاک کردن لکه‌های رنگی از فرش

برای پاک کردن لکه‌های قهوه، چای و مواد رنگی نظیر آب انگور، ابتدا برای جلوگیری از نفوذ بیشتر ماده ریخته شده با حوله کاغذی یا دستمال کاغذی به آرامی رطوبت محل مورد نظر را بگیرید.

سپس، مقداری آب معدنی یا سودا روی آن بریزید و پس از چند دقیقه محل را با دستمال پاک کنید و آن قدر این کار را تکرار کنید تا هیچ اثری از لکه بر فرش بر جای نماند.

پاک کردن لکه چرب از روی فرش

برای رفع لکّه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی‌شود بر مقداری پنبه مرطوب بریزید و آن را آرام روی لکّه قرار دهید.

به این ترتیب مقداری از ذرات جذب پنبه و حلّال روی آن می‌شود، این کار را آن‌ قدر تکرار کنید تا تمام لکّه از بین برود سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید.

پاک کردن لکه های تازه از روی فرش یا موکت

پیش از تمیز کردن فرش حتماً خوب آن را جارو بزنید تا گرد و غبار آن گرفته شود، با مقداری ماست لکه‌هایی را که تازه روی فرش به وجود آمده پاک کنید مخصوصا لکه های چای و نسکافه، برای این منظور ماست را روی سطح لکه بریزید و با یک قاشق جمع کنید.

در صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید سپس با دستمال تمیز خوب خشک نمائید.

وقایع روز

برچسب ها:

فرش ،شستشوی فرش