قدرت خرید مردم در بخش لوازم خانگی به شدت کاهش یافته است

1399/11/19

رئیس اتحادیه توزیع کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی تهران مطرح کرد:
قدرت خرید مردم در بخش لوازم خانگی به شدت کاهش یافته است
مردم امروز کمتر می‌توانند کالای نو بخرند و بیشتر به دنبال تعمیر اجناسی که در منزل دارند، هستند و اگر نیاز فوری و واجب داشته باشند کالای نو می‌خرند.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، اکبر پازوکی رئیس اتحادیه توزیع کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی تهران با اشاره به آخرین وضعیت این اتحادیه گفت: حدود 1800 عضو با جواز داریم و حدود 2000 عضو داریم که در حال گرفتن جواز هستند.

وی ادامه داد: امسال با توجه به گسترش کرونا و نوسانات قیمت ارز، بازار ما وضعیت خوبی نداشته است و افزایش قیمت کاملا بر روی کاهش قدرت خرید مردم تاثیر گذاشته و هر بار که قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کرد قدرت خرید مردم هم کاهش پیدا می‌کرد و وقتی قدرت خرید کاهش پیدا کند قطعا فروش ما کاهش پیدا می‌کند. درصد سود قانونی فروشندگان بر روی لوازم خانگی برای کالاهایی همچون یخچال و یخچال فریزر پنج درصد، صوت و تصویر هشت درصد و لوازم ریز آشپزخانه 12 درصد است. امروز به دلیل پایین بودن قدرت خرید مردم کالاهایی همچون یخچال را با یک درصد سود می‌فروشیم اما بازهم از آن استقبال نمی‌شود و اینکه گفته می‌شود فروشندگان سود زیادی می‌برند درست نیست.

وی ادامه داد: در بحث تولید، تولید لوازم خانگی در محصولات مختلف در سال 99 نسبت به سال 98 بین 30 تا 100 درصد افزایش داشته است و این اتفاق خوبی است.

پازوکی با اشاره به لزوم ساماندهی بازار با استفاده از علم روز گفت: در سال 92 طرحی تصویب شد به نام سامانه جامع تجارت و باید سال 95 اجرا می‌شد. در این سامانه از زمان تولید یک کالا با جزئیات کامل اعم از مواد داخلی و خارجی تا زمان فروش به مصرف کننده درج می‌شود و کالاها شناسه‌دار شده و مسیر آنها مشخص می‌شوند اما متاسفانه این طرح به جای آنکه از سال 95 اجرا شود از 27 مهر ماه 98 اجرایی شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 10 سال است که رهبر انقلاب بر موضوع اقتصاد تاکید دارند، گفت: قبل از سال 96 که تحریم‌ها به سنگینی امروز نبود، آیا امکان اجرای طرح سامانه جامع تجارت وجود نداشت؟ اگر چنین طرحی اجرا می‌شد، قاچاق کالا به صورت اتوماتیک از بین می‌رفت و دیگر کاسبان متهم به احتکار و یا قاچاق نمی‌شدند و همچنین تولیدکنندگان دیگر بسیار کمتر دغدغه مواد اولیه داشتند.

پازوکی افزود: ما در بخش ورود مواد اولیه برای لوازم خانگی اصلی نیازمند ورود موتور یخچال و کیت‌های برقی و ماژول تلویزیون هستیم که 30 درصد واردات را تشکیل می‌دهد بنابراین نباید به دلیل تحریم‌ها این میزان قیمت لوازم خانگی افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: چرا باید مواد اولیه کالای داخلی ابتدا در بورس عرضه شود و بعد با قیمت جهانی جمع شود و بعد هم به دست دلال برسد و تولیدکننده واقعی از دلال بخرد؟ در این میان همه می‌بازند؛ چه تولیدکننده، چه فروشنده و چه مصرف کننده. من در سال 96 با سرمایه‌ای که داشتم می‌توانستم 100 عدد یخچال ایرانی بخرم اما با همان سرمایه امروز فقط می‌توانم 15 یخچال ایرانی بخرم.

پازوکی اشاره به اینکه منظور از قاچاق کولبری نیست که فقط یک جنس را وارد می‌کند تا اموراتش را بگذراند، گفت: یخچال ساید بای ساید و یا اجناس دیگر به صورت عمده و کلان توسط کولبران وارد نمی‌شود بلکه از راه‌های دیگری می‌آید که اگر سامانه جامع تجارت فعال می‌شد می‌توانستیم آن را رهگیری کنیم و مبدأ و مقصد کالا کاملا مشخص بود و کالای قاچاق از بین می‌رفت.

وی ادامه داد: حدود سه سال است که ما از مبادی مختلف اعتراض کردیم که کارخانجات تولیدکننده موظف هستند محصولات خود را به فروشندگان و توزیع‌کنندگان جوازدار عرضه کنند نه اینکه هر فردی به در کارخانه برود بتواند هر تعداد محصول که نیاز دارد را بخرد.

پازوکی افزود: دلال زمانی در بازار فعالیتش را زیاد می‌کند که دارای رانت اطلاعاتی باشد و بداند که مثلا فردا فلان جنس قیمتش افزایش پیدا می‌کند یا خیر. از سوی دیگر تصمیمات ناگهانی مبنی بر ممنوعیت ورود یک کالا و عدم مشورت با اصناف و اتحادیه‌ها در تصمیم‌گیری‌ها باعث آشفتگی ‌بازار شده است.

وی ادامه داد: ناگهان اعلام می‌شود که واردات فلان کالا ممنوع است و بعد به تولیدکننده داخلی می‌گویند که مثلا باید در تولید یخچال ظرفیت خود را 100 درصد افزایش بدهید؛ مگر چنین کاری امکانپذیر است؟! بازار دچار کمبود کالا می‌شود و جنس باید به یک شکلی وارد شود که باعث می‌شود قاچاق تقویت شود.

وی با انتقاد از عدم مشورت با اصناف و اتحادیه‌ها گفت: در زمان انتخابات، اتحادیه‌ها و صنوف مهم می‌شوند اما بعد از آن فراموش می‌شوند و کسی به مشکلات آنها رسیدگی نمی‌کند.

پازوکی افزود: می‌توان به راحتی با تعیین یک شاهکار مشخص و برنامه‌ریزی دقیق از طرف مبادی مشخص و با افراد مشخص، میزان کالای مورد نیاز بازار را با استفاده از تجار شناخته شده وارد کرد و کمبود را حل کرد و حتی به طور مثال بعد از سه سال با تقویت تولید داخلی، واردات را ممنوع کرد.

وی ادامه داد: امروز کالای لوازم خارجی داخلی به مناطق مرزی ارسال می‌شود، برند آن تغییر می‌کند و دوباره به بازار تهران تزریق می‌شود. از سوی دیگر دولت نباید به هر کسی اجازه بدهد که هر جنسی که بخواهد وارد کند زیرا برخی فقط به دنبال سود خود هستند.

وی با اشاره به اینکه از تحریم می‌توانستیم یک فرصت برای توسعه زیرساخت‌ها استفاده کنیم، گفت: استقبال از کالای ایرانی خوب است اما این شرکت‌ها باید برای ذائقه و نیازهای مخاطبان بیشتر کار کنند و همچنین کیفیت و استانداردهای خود را به‌روزرسانی و جهانی کنند.

وی با اشاره به اینکه کاسب‌ها هرگز دلال و محتکر نیستند، گفت: گران بودن اجناس و آشفتگی بازار ارتباطی به کاسب‌ها ندارد و ما کاسبی نداریم که به دنبال احتکار باشد و اگر سامانه جامع تجارت به صورت کامل اجرا شود وضعیت بهتر می‌شود؛ همانگونه که با اجرای این سامانه از امسال میزان کالای قاچاق در بازار کاهش پیدا کرده است.

پازوکی افزود: باید دولت به سمت راهکارهایی برود که قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند زیرا مردم با این درآمدها کمتر می‌توانند کالای نو بخرند و بیشتر امروز به دنبال تعمیر اجناسی که در منزل دارند، هستند و اگر نیاز فوری و واجب داشته باشند کالای نو می‌خرند.

وی ادامه داد: نباید در بحث صنوف دچار چنددستگی شد و زمانی که مثلا اتحادیه‌ای با سابقه در بخش لوازم خانگی فعالیت می‌کند چه نیازی است که مثلا برای کسب و کارهای مجازی یک اتحادیه و صنف جدید راه‌اندازی کرد؟

وی ادامه داد: ما در اتحادیه بر اعضای خود نظارت داریم و با هدف دفاع از اعضایی که به خوبی و درستی کار می‌کنند با متخلفین برخورد می‌کنیم و در دو سال گذشته حدود 150 فروشنده اخطار و تذکر گرفته‌اند و با آنها برخورد شده است.

ایلنا

برچسب ها:

لوازم خانگی ،تولید ،قیمت