رنجش صنعت و بازار لوازم خانگی از بی‌ثباتی اقتصاد

1399/11/20

رنجش صنعت و بازار لوازم خانگی از بی‌ثباتی اقتصاد
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تداوم کاهش قیمت ارز و همچنین کاهش قیمت مواد اولیه در بورس را شرط کاهش قیمت لوازم خانگی عنوان کرد و نسبت به فروش کالاهای تقلبی در فضای مجازی هشدار داد.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، بازار لوازم خانگی نیز ازجمله بازارهایی به حساب می‌آید که تحت تأثیر بازار ارز عمل می‌کند. فعالان این بازار که همواره با نزدیک‌شدن به نوروز جشنواره زمستانه برگزار می‌کنند و با ارائه تخفیف‌های ویژه درصدد جبران رکود سالانه خود برمی‌آیند، امسال به دلیل نگرانی از آینده بازار ارز و پیش‌بینی سقوط آزاد نرخ دلار در اولین روزهای قرن جدید، در برگزاری جشنواره زمستانه مردد شده‌اند و بعید به نظر می‌رسد که در هفته‌های پایانی سال جاری محصولات خود را با تخفیف به عرضه بگذارند.

جشنواره زمستانه در تردید برندهای لوازم خانگی

برگزاری جشنواره زمستانه و ارائه تخفیف‌های ویژه به مناسبت عید نوروز از عمده راهکارهایی به حساب می‌آید که برندهای مختلف لوازم خانگی همواره در مواقع رکود بازار به کار می‌گیرند تا شاید بدین ترتیب زیان یک‌ساله خود را جبران کنند.

مصرف‌کنندگان ایرانی‌ هم که خرید وسایل نو و خانه‌تکانی را خوش‌یمن می‌دانند، معمولاً خرید وسایل منزل را به زمستان و نزدیکی سال نو موکول می‌کنند و از همین رو، چشمداشت ویژه‌ای به برگزاری جشنواره زمستانه یا نوروزی و طرح‌های تخفیف برندهای مختلف دارند.

با این حال، در سال جاری به‌رغم عمیق‌تر شدن رکود بازار به دلایلی از جمله شیوع کرونا، تشدید تحریم‌ها و افزایش لجام‌گسیخته قیمت کالاها، هنوز خبری از شروع این جشنواره‌ها و تخفیف‌های ویژه نیست.

به نظر می‌رسد وزن عامل «نااطمینانی از آیندۀ بازار ارز» بر سایر عوامل سنگینی کرده و فعالان بازار در انتظار ثبات نرخ دلار نشسته‌اند تا پس از آن کالای خود را به عرضه بگذارند.

گویا این روزها بازار لوازم خانگی درگیر سندروم دلار بی‌قرار شده و با نوسانات پی در پی نرخ ارز، بسیاری از برندها نگران این موضوع هستند که پس از ارائه تخفیف دیگر نتوانند، قیمت‌ها را به حالت قبل برگردانند و جشنواره‌ها پیش از آنکه عاملی برای رونق کسب‌وکارشان شود، زیان دیگری روی دستشان بگذارد.

لوازم خانگی صادراتی ایرانی کدامند؟

اردیبهشت ماه سال جاری بود که معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از برنامه‌ریزی برای صادرات ۱۶۰ میلیون دلار لوازم خانگی در سال جاری خبر داد. آخرین گزارش رسمی گمرک نیز نشان می‌دهد طی پنج ماه نخست سال‌ جاری بیش از ۹۹ هزار تُن لوازم خانگی ایرانی به ارزش ۱۳۹ میلیون دلار صادر شده است.

به گواه این آمار میانگین لوازم خانگی صادراتی ایرانی طی پنج ماه نخست سال جاری ۲۷٫۸ میلیون دلار در ماه بوده است. روندی که اگر تا پایان سال ادامه داشته باشد، می‌توان به صادرات بیش از ۳۳۳ میلیون دلاری صنعت لوازم خانگی امید داشت.

با این حال به نظر می‌رسد دستیابی به این حجم از صادرات خوش‌بینانه باشد؛ چراکه دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران هم طی نشستی خبری ارزش صادراتی لوازم خانگی را در سال به‌طور میانگین ۲۵۰ میلیون دلار دانست.

قاچاق و ورود غیرقانونی لوازم خانگی به کشور نیز همواره گلوگاهی نفس‌گیر برای فعالان داخلی صنعت لوازم خانگی بوده است

بررسی ها نشان می‌دهد خروج برندهای خارجی از کشور و ممنوعیت واردات نه‌تنها کمکی به این صنعت نکرده‌اند، بلکه خود به عاملی برای رشد قاچاق تبدیل شده‌اند. براساس برخی آمارهای غیررسمی میزان لوازم خانگی قاچاق موجود در داخل کشور ۲۰ درصد بیشتر از تولید داخلی است؛ یعنی از ۳.۳ میلیارد دلار لوازم خانگی که در سال به فروش می‌رسد، ۱.۵ میلیارد دلار آن تولید داخل و ۱.۸ میلیارد دلار آن کالای قاچاق به حساب می‌آید.

در حال حاضر مادیران، پارس، پارس خزر، انرژی، آزمایش، سام، جی ‌پلاس و … ازجمله دیگر شرکت‌هایی هستند که توانسته‌اند برنامه‌های صادراتی خود را توسعه دهند و برای حضور در بازارهای صادراتی در آینده‌ای نزدیک برنامه‌ریزی انجام دهند. با این حال از دولت هم انتظار می‌رود علاوه بر ممنوعیت واردات و اقدامات دستوری این چنینی، سیاست‌هایی را به اجرا بگذارد که به شکل واقعی‌تر و ملموس‌تری حامی فعالان بازار لوازم خانگی باشد.

تشکیل کارگروه‌ها، انجام اصلاحات لازم در تعرفه‌ها، حمایت از تبلیغات داخلی، رفع مشکلات بانکی، افزایش نقش تشکل‌ها و انجمن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها، پرداخت یارانه انرژی، انحصارزدایی، کاهش فرآیندهای تولید و مصرف مواد اولیه و … از جمله حمایت‌هایی است که دولت می‌تواند در دستور کار قرار دهد.

در این صورت شرکت‌های لوازم خانگی نیز با کاهش قیمت تمام‌شده و بهبود خدمات پس از فروش می‌توانند حضور جدی‌تری در بازارهای خارجی داشته باشند.

فروش کالای ایرانی با برند تقلبی به قیمت گزاف

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تداوم کاهش قیمت ارز و همچنین کاهش قیمت مواد اولیه در بورس را شرط کاهش قیمت لوازم خانگی عنوان کرد و نسبت به فروش کالاهای تقلبی در فضای مجازی هشدار داد.

اکبر پازوکی میگوید عده‌ای کالاهای باکیفیت ایرانی را به جای کالای خارجی جا بزنند و به قیمت گزاف به خریداران عرضه می‌کنند که این اتفاق به ویژه در فضای مجازی محتمل‌تر است و مردم باید در خریدهای خود بیشتر دقت کنند.

تصلا پرس