گردش مالی 2 میلیارد دلاری لوازم خانگی قاچاق در کشور

1399/12/10

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران مطرح کرد:
گردش مالی 2 میلیارد دلاری لوازم خانگی قاچاق در کشور
دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در نشست خبری صبح امروز با موضوع بررسی وضعیت تولید لوازم خانگی و اقدامات این انجمن در سال جاری از افزایش تولید انواع لوازم خانگی از جمله تلویزیون، یخچال و ماشین لباسشویی خبر داد.

به گزارش دنیای لوازم خانگی، عباس هاشمی در این نشست گفت: در 10 ماهه اول سال جاری یک میلیون و 700 هزار دستگاه یخچال تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه در سال 98، رشد 30 درصدی داشت. همچنین در این مدت تولید تلویزیون با رشد 44 درصدی همراه بوده است و به رقم 995 هزار دستگاه رسیده است و تولید ماشین لباسشویی با رشد 53 درصدی به 880 هزار دستگاه رسیده است.

وی افزود: در 10 ماهه امسال 854 هزار دستگاه کولر آبی تولید شده است که در نسبت به 10 ماهه سال 98، 12 درصد کاهش داشته است.

 مشکل اصلی صنایع لوازم خانگی، تامین مواد پتروشیمی است

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در ادامه اظهار داشت: عمده ترین مشکل صنایع لوازم خانگی، بحث تأمین مواد اولیه پتروشیمی از واحدهای تولیدکننده است؛ به عنوان نمونه تولیدکنندگان یخچال و فریزر در تولید قطعه «ای‌بی‌اس» به مواد اولیه پتروشیمی نیاز دارند که تخصیص فعلی جوابگوی نیاز تولید کنندگان یخچال و فریزر نیست، از این رو وزارت صمت باید با هماهنگی با متولیان پتروشیمی، مواد مورد نیاز این صنعت را تأمین کند.

هاشمی ادامه داد: همچنین به دلیل نبود اطمینان از استمرار تأمین مواد اولیه پتروشیمی توسط وحدهای پتروشیمی برای تولید، بسیاری از تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی نتوانستند قراردادهای صادراتی منعقد کنند.

وی همچنین افزود: تأمین ورق فولادی، مقاطع مسی و مقاطع آلومینیومی، همچنین تخصیص ارز برای قطعات و ماشین آلات وارداتی صنعت لوازم خانگی از دیگر مشکلات این صنعت است که در توافق با وزارت صمت مقرر شد این قبیل مواد اولیه در رینگ فرعی بورس و به صورت عرضه اختصاصی متناسب با سیستم سامانه بهین یاب در اختیار تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی قرار بگیرد.

راه اندازی دپارتمان قطعه سازی صنعت لوازم خانگی ضرورت دارد

عباس هاشمی با تاکید بر توان و پتانسیل کشور در جهش 200 درصدی تولید لوازم خانگی، گفت: صنعت لوازم خانگی درصورت تأمین مواد اولیه در شرایط کنونی از ظرفیت لازم برای تأمین نیاز بازار داخل برخوردار است، به طوری که حتی می‌تواند به قطب لوازم خانگی در منطقه تبدیل شود که البته برای رسیدن به این هدف باید در روابط اقتصادی، تعرفه‌های ترجیحی و ترنسفر پول تسهیل‌گری‌های لازم توسط مراجع زیربط صورت پذیرد.

وی افزود: برای تعمیق ساخت داخل و توسعه پایدار صنعت لوازم خانگی، دپارتمان قطعه‌سازی صنعت لوازم خانگی را راه اندازی کردیم، زیرا با توجه به اجزا و قطعات مورد نیاز باید از شبکه مطمئن تأمین قطعات برخوردار باشیم که این شبکه می‌تواند کشور را از وابستگی‌ها در این صنعت برهاند و از تبعات تنش‌های احتمالی بر صنعت لوازم خانگی جلوگیری کند.

هاشمی با تاکید بر ظرفیت های بی بدیل در صنعت قطعه سازی از امضای تفاهم نامه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و اعلام کرد که با اتصال صنعت قطعه سازی به شرکت های دانش بنیان امیدواری به توسعه صنعت لوازم خانگی ‌افزایش می یابد.

عباس هاشمی در ادامه از عرضه متمرکز لوازم خانگی برند های تحت پوشش انجمن در آینده ای نه چندان دور با حضور پررنگ برندهای ایرانی برای جلوگیری از عرضه محصولات بدون شناسنامه خبر داد.

هاشمی همچنین یادآورد شد: اگر چه توزیع مویرگی محصولات لوازم خانگی از طریق نمایندگی‌ها در شرایط کنونی ادامه دارد، اما این سامانه نیازمند بازنگری است تا محصولات لوازم خانگی به شکل مدرن توزیع شود؛ یعنی علاوه بر این که هر شرکت فروش مستقیم خود را دارد به زودی صنایع لوازم خانگی تحت پوشش انجمن، به صورت متمرکز محصولات خود را عرضه می‌کند که در آن اولویت با حضور پررنگ نشان‌های تجاری ایرانی خواهد بود.

گردش 2 میلیاردی لوازم خانگی قاچاق در بازار کشور

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران همچنین در خصوص قاچاق لوازم خانگی گفت: قاچاق پذیر بودن برخی از کالاها، عدم تکافوی نیاز داخلی برای تقاضاهای موجود، سلیقه مشتری و انتقاع شبکه قاچاق از جمله مهم‌ترین دلایل قاچاق لوازم خانگی است. از سویی دیگر پول‌هایی وجود دارد که باید در اقتصاد بچرخد از این رو وارد سیستم قاچاق می‌شود و به تولید آسیب می‌رساند.

هاشمی تصریح کرد: گردش مالی صنعت لوازم خانگی با در نظر گرفتن ظروف چینی، کریستال و … 6.5 تا 7 میلیارد دلار است که برآورد می‌شود 2 میلیارد دلار از آن قاچاق باشد.