رشد قیمت و کمبود کالا، دغدغه اصلی خریداران لوازم خانگی است

1399/12/17

رشد قیمت و کمبود کالا، دغدغه اصلی خریداران لوازم خانگی است
صنعت لوازم خانگی در دو سال اخیر به رشد و توسعه قابل توجهی دست پیدا کرده است ولی افزایش قیمت و کمبود برخی از کالاها در بازار، دغدغه اصلی خریداران لوازم خانگی است.
به گزارش دنیای لوازم خانگی، بخش صنعت کشور در سالجاری، وضعیت سخت و دشواری را تجربه کرد و تحریم های ظالمانه آمریکا و شیوع بیماری کرونا دو مشکل اصلی پیش روی تولیدکنندگان در سال ۹۹ بود که این بخش را با مشکلات عدیده ای روبرو کرد.

با وجود این مشکلات عدیده ای که پیرامون بخش صنعت کشور، بود؛ می توان گفت که در سالجاری، صنعت لوازم خانگی تا حدودی، عملکرد بهتری نسبت به سایر صنایع را تجربه کرد و این صنعت به رونق تولید دست پیدا کرد. خروج برندهای معروف کره ای از ایران پس از اعمال تحریم ها بستر لازم را برای رونق تولید صنعت لوازم خانگی کشور فراهم کرد.

شرکت‌های خارجی تولید کننده لوازم خانگی تا پیش از اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا سهمی حدود ۴۰ درصدی از بازار ایران را در اختیار داشتند که تولیدات شرکت‌های کره‌ای «ال‌جی» و «سامسونگ» از نمونه این برندها بودند اما با خروج آنها از کشور، در مقطعی، بخش صنعت لوازم خانگی با کمبود و کاستی هایی روبرو شد ولی با تلاش تولیدکنندگان داخلی، برندهای تولید داخل جایگزین محصولات تولیدی خارجی شدند و توانستند نیاز بازار را تامین کنند.

با خروج برندهای خارجی از کشور، اتکا به تولیدات داخلی افزایش یافت و سبد کالایی لوازم خانگی به توسعه رسید و در حال حاضر، انواع تلویزیون، یخچال‌ فریزر، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف ‌شویی و حتی اسپلیت ‌یونیت، نیز توسط تولیدکنندگان ایرانی ساخته می شود و سبد کالایی کشور در بخش تولید لوازم خانگی در حال تکمیل است.

البته، برای توسعه بیشتر صنعت لوازم خانگی کشور، نیاز است به برند سازی توجه ویژه ای بشود تا تولیدکنندگان داخلی بتوانند در آینده ای نه چندان دور در بازارهای جهانی، حضور پیدا کنند تا ایران هم بتواند در کشورهای منطقه و حتی اروپایی، سهم قابل توجه ای از بازار چند صد میلیونی آنها را داشته باشد. اگر مسوولان از تولیدکنندگان داخلی، حمایت های لازم را داشته باشند و به برند سازی محصولات تولید داخل، توجه کنند کارخانجات تولید لوازم خانگی به توسعه خواهند رسید و در نتیجه، زمینه اشتغالزایی قابل توجه ای برای جوانان فراهم می شود و همچنین به اقتصاد کشور، کمک شایانی خواهد شد.

باید به برندسازی توجه شود

لازم به ذکر است، برند سازی در بخش صنعت لوازم خانگی، نیازمند متولی است و متولی نباید یک شخص و یا ارگان دولتی باشد بلکه نیاز است از بخش خصوصی باشد تا بتواند همه را با خود همراه کند. طبق آمارهای اعلام شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال ۹۹ رشد ۳۰ درصدی تولید و دستیابی به رکورد تولید ۱۲ میلیون دستگاه لوازم‌ خانگی پیش ‌بینی شده بود؛ اما این آمار تا پایان دی ماه سالجاری، محقق شد.

صنعت لوازم خانگی با توجه به اینکه با مشکلات عدیده ای روبرو بوده ولی در ۲ سال اخیر توانسته است به روند رو به رشد خود ادامه بدهد؛ بنابراین، فعالان صنعت لوازم خانگی کشور، خواستار رفع مشکلات در بخش تولید هستند و معتقد هستند باید به توسعه صادرات، توجه بشود.

لزوم بهبود شاخص های اقتصادی، رقابت سالم و شفاف صنایع، رشد طبیعی شرکت‌های برتر و جلوگیری از ایجاد رانت‌های احتمالی در کنار تهیه و تدوین سند راهبردی، از جمله خواسته‌ های فعالان صنعت لوازم خانگی برای رشد و توسعه این صنعت است.

قیمت لوازم خانگی ثبات ندارد

صنعت لوازم خانگی علاوه بر این، با مشکلات دیگری روبرو است که افزایش قیمت و کمبود لوازم خانگی در بازار یکی از این مشکلات است؛ افزایش قیمت محصولات لوازم خانگی، موجب نگرانی خانواده ها را فراهم کرده است و این موضوع می تواند بر نحوه خرید آنها تاثیر منفی بگذارد.

صاحب یک فروشگاه عرضه محصولات لوازم خانگی در پاسخ به این پرسش که در بهمن ماه و اسفند ۹۹ فروش لوازم خانگی فروشگاه شما چگونه بوده است؟ گفت: قیمت لوازم خانگی در ماه های بهمن و اسفند نسبت به ماه های ابتدایی سالجاری، رشد قابل توجهی داشته و این موضوع، بر نحوه خرید مردم تاثیر می گذارد و فروشندگان لوازم خانگی، نیز از این موضوع، متضرر می شوند.

وی افزود: بطور مثال در خردادماه سال ۹۹ قیمت یک اجاق گاز معمولی، حدود ۶۰۰ هزار تومان بوده است ولی در اسفندماه قیمت همان اجاق گاز به حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و افزایش قیمت حدود ۱۴۰ درصدی یک اجاق گاز در عرض ۹ ماه باعث می شود که هم خریدار و هم فروشنده، متضرر شوند.

این فروشنده لوازم خانگی، تصریح کرد: خانواده ها با مشکلات اقتصادی روبرو هستند و افزایش قیمت لوازم خانگی، آنها را برای خرید لوازم خانگی جدید منصرف می کند و این موضوع هم برای فروشنده و هم برای تولیدکننده، پیامدهای منفی را به دنبال دارد و نیاز است که قیمت لوازم خانگی به ثبات برسد و اینقدر درگیر نوسان نباشد.

وی اظهار داشت: در بهمن ماه ۹۹ قیمت یک تلویزیون رنگی هشت میلیون تومان بوده و در اسفندماه قیمت آن به هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافته است و در کمتر از یک ماه قیمت آن ۱۰ درصد افزایش داشته است.

این فروشنده لوازم خانگی در پایان، بیان کرد: موضوع دیگری که فروشندگان لوازم خانگی با آن روبرو هستند این است که در حال حاضر، برخی از اقلام لوازم خانگی در بازار با کمبود روبرو هستند و این باعث افزایش قیمت آنها می شود و در چند روز اخیر تلویزیون، یکی از اقلامی بوده که در بازار به اندازه کافی وجود ندارد.

تولیدکنندگان نباید به فکر سود بیشتر خود باشند

یک خریدار لوازم خانگی در پاسخ به این پرسش که برای خرید لوازم خانگی با چه مشکلاتی روبرو هستید؟ گفت: افزایش قیمت کالاها در مدت زمان کوتاه، مشکلی است که پیش روی خریداران است.

وی افزود: قیمت کالاها در مقایسه با یک هفته پیش، افزایش چند درصدی را تجربه کرده است و این موضوع خریداران را با مشکلات اقتصادی روبرو می کند و یا آنها را از خرید منصرف می کند.

این خریدار، بیان کرد: تولیدکنندگان نباید به فکر سود بیشتر خود باشند و قیمت محصولات خود را هر چند روز یکبار افزایش ندهند تا مردم بتواند برای خرید کالاهای مورد نیاز خود برنامه ریزی کنند.

وی در پایان، گفت: به نظر می رسد که نیاز است مسوولان نظارت بیشتری بر بازار داشته باشند و قیمت کالاها را به ثبات برسانند چون با نوسانات قیمت فقط خریداران متضرر می شوند و تولیدکنندگان و فروشندگان به سود بیشتر می رسند.

باید به خریداران توجه شود

چندی پیش، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی، گفته بود که تولید تلویزیون ۴۴ درصد افزایش داشته است و در ۱۰ ماهه نخست ۹۹ تعداد ۹۹۵ هزار دستگاه تلویزیون تولید شده است.

«عباس هاشمی» همچنین بیان کرده بود که در ۱۰ ماهه نخست ۹۹ تعداد یک میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه یخچال تولید شده که در مقایسه با ده ماهه نخست سال ۹۸، رشد ۳۰ درصدی داشته و همچنین در این مدت تعداد ۸۸۰ هزار دستگاه ماشین لباسشویی تولید شده که رشد ۵۳ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ داشته است.

با توجه به گفته مسوولان، تولید لوازم خانگی در سال ۹۹ با رشد روبرو بوده است ولی باید این موضوع، هم مورد بررسی مسوولان، قرار بگیرد که چرا برخی از کالاها در بازار با کمبود روبرو هستند و پاسخگوی این پرسش باشند اگر تولید در صنعت لوازم خانگی به رشد رسیده است؛ آیا دلالان در افزایش قیمت و کمبود آن در بازار نقش دارند؟!

صنعت لوازم خانگی بدون فروش به رکود خواهد رسید و باید به خریداران توجه بشود تا این صنعت از رونق، نیفتد. نیاز است که مسوولان دولتی بر بازار نظارت بیشتری داشته باشند تا بازار بتواند به ثبات برسد و با دلالان و افراد سودجو برخوردهای لازم صورت بگیرد تا دست آن ها بر بازار کوتاه شود.

در حال حاضر که برندهای خارجی از کشور، رفته اند و تولید داخل به رونق تولید رسیده و مردم، نیز به خرید کالاهای ایرانی روی آورده اند؛ نباید اعتماد آن ها با سوء مدیریت ها و عدم نظارت های لازم از بین برود. باید توجه داشت در چرخه تولید نیاز است به خریداران توجه ویژه ای بشود تا صنعت لوازم خانگی، بتواند به رشد و توسعه بیشتری دست پیدا کند.

بازار